Merkel: szükség esetén szigorítják az Oroszország elleni szankciókat

A világ legfejlettebb iparú országait összefogó G7 csoport elítéli az ukrajnai Krím félsziget bekebelezését Oroszországba, és tagjai egyetértenek abban, hogy szükség esetén meg kell szigorítani az Oroszország elleni szankciókat - mondta a német kancellár hétfőn a G7 csoport németországi csúcstalálkozója után.

Angela Merkel a találkozó helyszínén, a bajor Alpokban fekvő Elmau kastélyszállónál tartott sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a Hetek "az értékek és a felelősség közösségét" alkotják, és tagjai "nagy egyetértésben" vallják, hogy a Krím "nemzetközi jogot sértő bekebelezése" elítélendő.

A Hetek "nem akarják" megszigorítani az Oroszország ellen az ukrajnai válságban végzett tevékenysége miatt elrendelt büntetőintézkedéseket, de szükség esetén készen állnak erre - mondta a kancellár. Hangsúlyozta: a Hetek meggyőződése szerint a délkelet-ukrajnai válságövezetben kialakult helyzetet csak politikai eszközökkel, a minszki megállapodások alapján lehet rendezni.

Merkel kérdésre válaszolva elmondta, hogy "nem túl hosszan" tárgyaltak Oroszországról és valamennyi kérdésben nagy volt az egyetértés. "Más válsággócokról sokkal többet és sokkal intenzívebben beszéltünk" - tette hozzá a német kancellár.

Barack Obama amerikai elnök a találkozó után a hagyományoknak megfelelően külön tartott sajtótájékoztatóján kiemelte: a Hetek egyértelműen jelezték, hogy továbbra is a miniszki megállapodás betartására "szorítják" Oroszországot, és hajlandóak "további szankciókat" bevezetni, ha ez nem történik meg. Hozzátette: a válság rendezését akadályozza, hogy orosz katonai egységek hajtanak végre műveleteket Ukrajna keleti részén.

Sürgetik a szabadkereskedelmi övezet kialakítását

A Hetek találkozóinak "klasszikus" témája a világgazdaság és a kereskedelem, amivel kapcsolatban a csoport a globális érvényű szabadkereskedelmi megállapodások és a két- vagy többoldalú egyezmények kidolgozását is ösztönzi. Így kiáll amellett, hogy minél hamarabb jussanak eredményre a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO) a világméretű szabadkereskedelemről kezdett tárgyalássorozaton, az úgynevezett dohai fordulón. Ugyanakkor azt is sürgeti, hogy "haladéktalanul gyorsítsák fel" az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi övezet kialakítását célzó szerződésről (TTIP) szóló tárgyalásokat, és lehetőség szerint "az év végéig" alakítsák ki a szerződés szerkezetét - ismertette a német kancellár.

A tanácskozás másik központi témája az ENSZ szeptemberi New York-i közgyűlésén elfogadandó új fejlesztési program - az úgynevezett 2015 utáni menetrend (post-2015 Agenda) - volt, amely a szegénység visszaszorítását és a legszegényebbek egészségi állapotának javítását szolgáló, 2015 végéig tartó Millenniumi Fejlesztési Célok (MDG) nevű programot váltja majd fel. Ezzel kapcsolatban a G7 csoport fő vállalása az, hogy támogatja mindazon törekvéseket, hogy 2030-ig világszerte 500 millióval csökkentsék az éhezők számát - mondta Angela Merkel.

Kapcsolódók

Kimaradt?