Egyre keményebb a fellépés Athén ellen
Drámai következményei lehetnek annak, ha elutasítja a nemzetközi hitelezők pénzért reformokat követelő javaslatait - figyelmeztetett Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.
A politikus a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapnak nyilatkozott. Ebben kiemelte, hogy az Európai Unió kész kompromisszumot kötni a görög kormánnyal, a hitelezők már tettek engedményeket.
"Óva intem a görög kormányt attól, hogy elhárítsa a feléje nyújtott segítő kezet" - mondta Schulz, aki eddig is a görög rendezés támogatója volt. Hangoztatta ugyanakkor, hogy Athén "kifut az időből és drámaiak lesznek a következmények".
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök korábban bírálta a hitelezők által támasztott feltételeket, amivel gyakorlatilag holtpontra futtatta a tárgyalásokat, amivel azt kockáztatja, hogy csődbe jut Görögország és kihullik az euróövezetből.
Schulz éppen ezért hangsúlyozta, hogy Ciprasznak és pártjának, a radikális baloldali Szirizának el kell fogadnia azt, hogy nemcsak választóinak tartozik felelősséggel, de Görögországának és az Európai Uniónak is.
Juncker elutasította Ciprasz telefonhívását
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szombaton nem volt hajlandó fogadni Alekszisz Ciprasz telefonhívását, arra hivatkozva, hogy Athén még mindig nem küldte el csütörtökre ígért reformjavaslatait - közölte az EU egyik meg nem nevezett illetékese.
"Nincsenek új fejlemények, ezért nincs mit megvitatni" - mondta a brüsszeli forrás. A telefonbeszélgetést a görög miniszterelnök kérte, de ezt Juncker elutasította.
A két vezető politikus szerdán egy görög reformcsomagban állapodott meg a visszatartott EU-segélypénzek kifizetésének fejében. A reformjavaslatok azonban azóta sem érkeztek meg Brüsszelbe.
Az előzetes tervek szerint Ciprasz pénteken személyesen is elment volna tárgyalni Brüsszelbe, ám ezt sem tette meg. Ehelyett a görög parlamentben pénteken felszólalva abszurdnak és elfogadhatatlannak nevezte a nemzetközi hitelezők legfrissebb, a pénzért reformokat követelő javaslatait.
Ciprasz parlamenti beszédében azt mondta, hogy bármilyen megoldás részének kell lennie valamilyen adósságkönnyítésnek. Mindamellett úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás a hitelezőkkel "közelebb van, mint bármikor", mivel Athén javaslatai figyelembe vették a hitelezők igényeit.
"Tudjuk, hogy ez részben színház, de nekünk nem kell szerepelnünk a dráma összes jelenetében" - jelentette ki az EU meg nem nevezett illetékese szombaton.