Tibetben is szedett áldozatokat a nepáli földrengés

Legkevesebb 24 kínai állampolgár halt meg a szomszédos Nepálban történt pusztító erejű földrengés, illetve az utórengések következtében. Tibetben legalább 20-an vesztették életüket, több tucatnyi ember hollétéről nem tudnak, körülbelül 12 ezer embert kellett evakuálni.

A 3900 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő kínai Sigatzéban, amelyet egy a Richter-skála szerinti 5,9-es erősségű utórengés rázott meg, több mint 1200 ház dőlt romba és csaknem 10 ezer sérült meg. Utak váltak járhatatlanná, a térségben időlegesen megszakadt az áramellátás és a távközlési összeköttetés. Ugyanitt 54 templomot ért kár. A helyszíni jelentések szerint mindenki az esetleges további utórengésektől fél.

Ezekre a területekre már elindították a segélyeket, a sátrakat, a meleg kabátokat, takarókat, összecsukható ágyakat és hálózsákokat. A regionális kormányzat főleg élelmiszert, gyógyszert és ivóvizet juttat a rászorulóknak. A szállítási minisztérium 10 millió jüant helyezett a tibeti alapba.

úSajtóbeszámolók szerint az érintett kínai területeken vasárnap vagy hóesésben, vagy esőben kellett a mentőknek a helyszínen dolgozniuk, a hegyomlások, a földcsuszamlások okozta károkat, útakadályokat elhárítaniuk.

Pekingben a kormányzati intézmények vezetői rendkívüli - a külügyminiszter által elnökölt - ülésen döntöttek a Nepálnak nyújtandó segítségnyújtás felgyorsításáról, valamint az ott rekedt kínai állampolgárok, illetve szervezetek biztonságát szolgáló lépésekről.

Vasárnap már több mint 600 kínai állampolgárt különgépekkel hazaszállítottak.

Peking a szomszédos himalájai államba egészségügyi és mentőcsoportokat küld, amelyek közül több már meg is érkezett a helyszínre. A sátrak, áramfejlesztő generátorok, víztisztító berendezések és orvosi eszközök útba indítása ugyancsak megkezdődött. A kínai kormány 20 millió jüan értékű humanitárius segélyt is felajánlott Nepálnak.

Kimaradt?