Négy év alatt félmillióval nőtt Anglia bevándorló lakossága

Négy év alatt több mint félmillióval nőtt az Angliában élő külföldi bevándorlók száma az Oxfordi Egyetem pénteken ismertetett átfogó felmérése szerint.

Az egyetemen működő Migration Observatory (Migrációfigyelő) nevű kutatóközpont becslése szerint Angliában jelenleg 565 ezerrel több külföldi él, mint 2011-ben; közülük 366 ezren más EU-tagállamokból érkeztek. Az intézet a 2011-es nagy-britanniai népszámlálás adatait vette alapul, és erre vetítette rá az azóta végbement bevándorlási folyamatokból általa kiszámított valószínű növekedést. Ennek alapján a Migration Observatory becslése szerint jelenleg több mint 7,9 millió, nem nagy-britanniai születésű állandó lakos él Angliában a 2011-ben összeszámolt nem egészen 7,4 millió helyett. A külföldi EU-állampolgárok száma megközelíti a 2,35 milliót. A vizsgált négy évben a teljes külföldi születésű lakosság 8 százalékkal, az Angliában élő külföldi EU-állampolgárok száma viszont 18 százalékkal emelkedett az Oxfordi Egyetem kimutatása szerint. A tanulmány szerint London 8,6 millió lakosából 3,2 millió külföldön született. Ez azt jelenti, hogy a brit főváros bevándorló lakosságának létszáma 200 ezerrel nőhetett 2011 óta.

Witold Sobkow, Lengyelország londoni nagykövete a BBC rádiónak az oxfordi tanulmányt kommentálva pénteken kijelentette: a lengyel kormányt aggasztja, hogy milyen nagy számban vándorolnak ki olyan magasan képzett szakemberek, illetve speciális képesítésű szakmunkások Lengyelországból, akikre otthon is szükség lenne. A lengyel kormány májusban konferenciát szervez a külföldön dolgozó lengyelek számára annak bemutatására, hogy milyen munkalehetőségek várják őket, ha hazatérnek - tette hozzá. A nagykövet hangsúlyozta ugyanakkor, hogy "az Európai Unió erről szól", sok lengyel dolgozik Nagy-Britanniában, sok külföldi EU-polgár talál ugyanakkor munkát Lengyelországban. Sobkow kijelentette, hogy az EU "az agyak szabad mozgását is jelenti".

A bevándorlás kérdése a május 7-ére kitűzött nagy-britanniai parlamenti választások közeledtével ismét a brit belpolitika előterébe került, és a két fő politikai erő, a kormányzó Konzervatív Párt és az ellenzéki Munkáspárt egymással szinte versengve jelent be terveket az EU-társállamokból érkezők munkavállalásának és szociális ellátásának szigorítására.

Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője nemrégiben közölte: a Labour bevándorlási tervei alapján a külföldi EU-munkavállalók érkezésük után legalább két évig nem igényelhetnének szociális juttatásokat Nagy-Britanniában.

Cameron szigorítana

A Konzervatív Párt ennél is jóval drasztikusabb szigorítási terveket ismertetett. David Cameron miniszterelnök néhány hete bejelentette, hogy a kormány szándékai szerint a jövőben legalább négy évig kell Nagy-Britanniában élniük és dolgozniuk az Európai Unió más országaiból érkező munkavállalóknak, mielőtt hozzájuthatnak egyes szociális juttatásokhoz, és ha a külföldi EU-álláskeresők érkezésük után hat hónappal sem találnak munkát, távozniuk kell Nagy-Britanniából. 

Cameron hozzátette: London a jövőbeni EU-bővítések során ragaszkodni fog ahhoz, hogy az unión belüli szabad munkaerőmozgás alapelve mindaddig ne vonatkozzék az új tagországokra, amíg azok gazdaságai nem zárkóznak fel a jelenlegi EU-tagállamok fejlettségi szintjének közelébe.

Kimaradt?