Sok halott az egyiptomi forradalom negyedik évfordulóján

Legkevesebb tizenegy ember vesztette életét és vagy harmincan sebesültek meg az egyiptomi forradalom negyedik évfordulója körüli megmozdulásokon vasárnap délutánig - jelentette az egyiptomi egészségügyi minisztérium.

A CBC Extra nevű hírtévé 12 halottról tud, és hivatalos források alapján arról is beszámolt, hogy az ország különböző pontjain történő "zavargások" miatt eddig összesen 132 embert vettek őrizetbe a biztonsági erők. A vasárnapi halálesetek közül egyelőre csak ötről vannak közelebbi értesülések.

Egy állítólag fegyvert viselő demonstrálót Alexandriában lőttek le a biztonsági erők tagjai. Egy észak-kairói szegénynegyedben, el-Mataréjában két tüntető vesztette életét a rendőrséggel vívott összecsapásban, két emberrel pedig saját pokolgépük végzett, amelyet éppen egy villanypózna alá akartak helyezni. Egy tüntető nőt még szombat este lőttek agyon Kairóban.

A fokozott rendőri készenlét ellenére országszerte számos tiltakozó akciót tartottak; a biztonsági erők esetenként sörétes lőfegyvert és könnygázt vetettek be a tüntetések feloszlatásakor. Több helyen robbantottak, egyebek mellett a kelet-kairói Alf-Maszkan negyedben, ahol két rendőrt sebesített meg egy pokolgép, egy másik robbanószerkezet pedig átmenetileg megszakította a vasúti forgalmat a Kairó és Alexandria közötti vonal egyik szakaszán. Előbbi merényletet a főleg Kairó környékén tevékeny Adzsnád Miszr (Egyiptom katonái) nevű terrorszervezet vállalta magára.

Az Alexandriában megölt demonstráló a belügyminisztérium közleménye szerint a 2013-ban megbuktatott iszlamista elnök, Mohamed Murszi mögött álló Muzulmán Testvériség tagja volt. A tárca sajtóosztálya egy fotót is közzé tett, amelyen a holttest mellett egy gépkarabély hever a földön. 

A szombat este agyonlőtt tüntető nő, Saimáa esz-Szabág a Szocialista Népszövetség Párt egyik tisztségviselője volt. A boncolás eredményei szerint háromtól hét méterig terjedő távolságból, hátulról lőttek rá, és a sörétes lövedékek az áldozat szívén és tüdején ejtettek halálos sebeket.

A tragédia idején a baloldali párt a kairói belvárosban tartott tüntetést, ami után az egyiptomi forradalom jelképes helyszínén, a Tahrír téren akartak koszorúkat elhelyezni a 2011-es felkelés mintegy 800 halottjának emlékére.

A törvényszéki orvosi jelentés szerint ugyan a halált okozó fegyver „a rendőrök és a polgárok között egyaránt használatos", a Szocialista Népszövetség Párt vezetői egy vasárnapi sajtótájékoztatón a „brutálisan fellépő" rendvédelmiseket vádolták Szabág meggyilkolásával. Elmondásuk szerint a fiatal nőt a „békés menetet" feloszlató maszkírozott rendőrök egyike lőtte hátba.

Számos, az eset helyszínén készült felvétel kering a közösségi hálókon, amelyeken a hátán és arcán meglőtt, ájult politikus látható.  A gyilkosság pillanatáról nincsenek képek, ugyanakkor az egyik videó azt mutatja, amint fekete álarcot viselő, sörétes puskákat a kezükben tartó rendőrök közelednek a már földön fekvő nő felé. A felvételen lövéseket is lehet hallani, és valaki többször azt kiáltja: lőj!

Kapcsolódók

Kimaradt?