Lerohanják a Tahrír teret Murszi megbuktatásának évfordulóján?

A kairói Tahrír tér és Egyiptom kulcsfontosságú közlekedési pontjainak "lerohanására" készülnek az iszlamista Mohamed Murszi hívei a volt államfő tavaly július 3-i elmozdításának első évfordulóján - jelentették kedden egyiptomi napilapok.

A Nemzeti Egység a Törvényesség Támogatására (NETT) nevű, Murszit támogató iszlamista csoport a Facebook közösségi oldalon megjelent közleményében arra hívja fel a tömegeket, hogy a hadsereg által levezényelt hatalomváltás után egy évvel, csütörtökön, foglalják vissza a Mubarak-rezsimet megdöntő forradalom jelképes helyszíneit, és vegyék blokád alá - egyebek mellett - a belügyminiszter, a hadsereg-főparancsnok és egyes főbírók lakhelyeit. 

A tervek szerint a csütörtöki megmozdulás előtt a gyülekező pontok azok a mecsetek lesznek, amelyekből a tavalyi hatalomváltást végrehajtó hadsereg elleni, sokszor véres kimenetelű tömegtüntetések indultak.  

A NETT arra szólította fel Murszi és a mögötte álló Muzulmán Testvériség iszlamista mozgalom támogatóit, hogy engedjék szabadon a "düh vulkánját", így mutatva meg Allahnak a tömeg haragját. A szervezet ugyanakkor felhívta a tiltakozókat, hogy ne lépjék át a békés demonstráció határait, a női tüntetők pedig csak azután vonuljanak a terekre, hogy  azokat a férfiak már megszállták. 

A felhívás szerint a csütörtöki akciót ország szerte a "düh napjai" fogják követni, amelyek a tavalyi "államcsíny" után létrejött berendezkedés végét és az egyiptomi forradalom helyreállítását hozzák el.  

A Murszi-kormányt uraló, időközben terrorcsoportnak nyilvánított Muzulmán Testvériség egykori legfontosabb szövetségese, a szalafista an-Núr párt elnöke elítélte az iszlamisták csütörtökre tervezett demonstrációit. A tavalyi hatalomváltás után a fegyveres erők által támogatott átmeneti kormány oldalára átállt Júnisz Mahjún szerint a tiltakozóakciókat kísérő felesleges vérontást meg kell akadályozni. A testvériséget Júnisz arra szólította fel, vegye végre tudomásul, hogy a nép támogatja a jelenlegi status quót, amelyet a nemzetközi közösség is elismert.

Kimaradt?