Megkezdődött az újabb katonai mozgósítás Ukrajnában

Megkezdődött hivatalosan kedden Ukrajnában az újabb részleges katonai mozgósítás - jelentette be Andrij Liszenko, a Kijev által terrorellenesnek elnevezett kelet-ukrajnai hadművelet (ATO) parancsnokságának szóvivője kijevi sajtótájékoztatóján.

A tisztségviselő emlékeztetett arra, hogy a mozgósítás három hullámban, összesen 210 napig tart majd, és érinti Ukrajna valamennyi megyéjét és a fővárost is. Szavai szerint az újonnan behívottak azokat a katonákat váltják fel, akik tavaly tavasz óta szolgálnak. Hozzátette, hogy kétszeres fizetést kapnak azok, akiket a kelet-ukrajnai harcok övezetébe vezényelnek.

Az ukrán parlament által január 14-én jóváhagyott elnöki mozgósítási rendelet kedden jelent meg az ukrán hivatalos közlönyben, és ezzel a jogszabály életbe lépett. 

Mint korábban írtuk, a mozgósítás országszerte 50 ezer főt, Kárpátalján 3 ezer katonaviselt, katonai szakképesítéssel rendelkező hadköteles személyt érint. A férfiak mellett az 50 év alatti, megfelelő képesítéssel rendelkező nők is mozgósíthatók. Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke abbéli reményének adott hangot, hogy a magyarokat nem fogják arányukon felül behívni katonának.

A mobilizáció január 20-tól április 1-ig tart. Január 20–30. között a hadkötelesek orvosi vizsgálata történik, majd január 30. és február 3. között azokat a személyeket, akiket a katonai egészségügyi bizottság alkalmasnak talált, tanulóközpontokba küldik, ahol megkezdődik a kiképzésük. Április 1-jétől a terrorellenes műveletek helyszínére vezénylik a katonákat.

Az ukrán elnök korábban arra szólította fel a rendvédelmi szerveket, hogy fokozottan figyeljék a hadkiegészítő parancsnokságok munkáját, hogy meggátolják a korrupciót és ne engedjék, hogy a hadköteles személyek „kivásárolják” magukat a kötelességük alól.

A mozgósítás bejelentését követően Kárpátalján számos pletyka kapott szárnyra, miszerint a határátkelőkön ellenőrzik a 20-60 év közötti férfiakat, s nem engedik külföldre őket a katonai hatóságok engedélye nélkül. Ivan Vaszilcjun, a Kárpátalja Megyei Hadkiegészítő Parancsnokság parancsnoka ungvári sajtótájékoztatóján cáfolta a hasonló híreszteléseket.

A mobilizáció oka a keleten harcoló katonák rotációja, illetve az elharapózódó orosz agresszió megfékezése. A kelet-ukrajnai harcoknak mára több mint 4700 áldozata van, 2014-ben 49 kárpátaljai katona esett el a terrorellenes műveletek helyszínén.

Kapcsolódók

Kimaradt?