banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Jövő héten is megjelenik a Charlie Hebdo - egymillió példányban

„Gyász, barbárság, Je suis Charlie (Charlie vagyok), Nem! A szabadságot gyilkolják meg" főcímekkel jelentek meg csütörtökön a francia lapok. Patrick Pelloux, a Charlie Hebdo egyik szerkesztője közölte, hogy a hetilap a mészárlás ellenére a jövő héten is meg fog jelenni, mégpedig a szokásos 60 ezer helyett egymillió példányban.

A Le Figaro című konzervatív napilap főszerkesztője, Alexis Brézet nemzeti egységre és a terrorizmus elleni határozott válaszlépésre szólít fel „Ha háború van, győzni kell" címmel megjelent vezércikkében. „Ez háború, valódi háború, amelyet nem katonák, hanem árnyékban bujkáló, módszeres és szervezett gyilkosok vívnak". „Tegnap óta nem érvényesek az eufemizmusok: valódi háborút üzentek nekünk, az iszlám fanatizmus háborúját a Nyugat, Európa és a demokrácia ellen" - írta Brézet, aki szerint az első feladat eredetre, vallásra, politikai nézetekre való tekintet nélkül egyesülni. A második felfegyverkezni: erkölcsileg, politikailag és jogilag. „A dzsihád elveszett gyermekei, az interneten elszabaduló fanatikusok a szabad ég alatt esküsznek össze országunk biztonsága ellen. Rájuk le kell csapnunk. Gyengeség és kishitűség nélkül. Amikor háború van, győzni kell" - írta végezetül a főszerkesztő.

A Libération című baloldali napilap fekete címlappal jelent meg és „Valamennyien Charlie vagyunk" felirattal. A lap főszerkesztője, Laurent Joffrin vezércikkében úgy véli, hogy a támadók nem érték el céljukat. „Barátainkat meggyilkolva összetörtek, de meg is erősítettek bennünket. A Charlie karikaturistái fél évszázada nap mint nap illusztrálták a sajtó létalapját: nevetni, majd harcolni, egyszersmind felmérni a világ hiúságát. A fanatikusok a szabadság ellen támadnak" - szögezte le a szerző hozzátéve: a terrorizmus és nem az iszlám, a szélsőségesség és nem muzulmán honfitársaink ellen kell mozgósítani.

A Le Monde című tekintélyes baloldali napilap igazgatója, Gilles van Kote „Szabadon, állva, együtt" című vezércikkében rámutat: a Charlie Hebdo meggyilkolt újságíróival a szólásszabadság - a sajtóé és az állampolgároké egyaránt -, a vita, a bírálat, a meggyőzés volt a gyilkosok célpontja. A merénylet csapda is: a francia társadalomban meglévő megosztottságot, a gyanakodást, a bizalmatlanságot akarja szítani - figyelmeztet a cikkíró.

Az Ouest-France című tekintélyes regionális napilap vezércikkírója a szélsőségesek hadüzenetének minősíti a szerdai vérengzést, akik csak az általuk kikényszerített, legrosszabb szabályok szerint működő társadalom létezését akarják elfogadni. „Ezt nem akarjuk, mert nem fogadjuk el az embert lealacsonyító, az autonómiáját, szabad döntéshez való jogát, szabad gondolkodását és lelkiismereti szabadságát elutasító műveltségellenességet" - írta Francois Régis Hutin. A lap ceruzákhoz kötözött kivégzetteket ábrázoló rajzzal emlékezik meg a szerdán agyonlőtt kollégákról.

Patrick Pelloux, a Charlie Hebdo egyik szerkesztője közölte, hogy a hetilap a mészárlás ellenére a jövő héten is meg fog jelenni, mégpedig a szokásos 60 ezer helyett egymillió példányban. A lap gárdáját úgyszólván megtizedelték, a 12 halálos áldozat közül nyolcan újságírók és karikaturisták voltak, és életét vesztette a főszerkesztő is. Pelloux elmondta: az életben maradt munkatársak körében teljes egyetértés van abban, hogy folytatni kell a lap kiadását. A szerkesztőségi értekezleteket egyelőre magánlakáson fogják tartani, minthogy a szerkesztőséget a rendőrségi vizsgálat idejére lezárták. A The Guardian szerint a Google 250 ezer fontot ad a Charlie Hebdo magazinnak, hogy egymillió példányban jelenhessen meg a jövő heti szám.

Kimaradt?