Délszláv országok fognak össze a háborúban eltűntek felkutatásáért

Négy volt jugoszláv tagköztársaság elnöke pénteken a dél-boszniai Mostarban a délszláv háború idején eltűnt személyek felkutatásáról kötött megállapodást.

Szerbia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina és Montenegró államfője arra tett ígéretet, hogy országuk mindent megtesz annak érdekében, hogy felkutassa azokat a személyeket, akik az 1991-95-ös délszláv háború idején a volt Jugoszlávia területén tűntek el. Az eltűnt személyeket eddig civil szervezetek és a hozzátartozók keresték, a négy országot érintő, közös állami szintű kezdeményezés nem történt.

A nyilatkozatot Tomislav Nikolic szerb, Ivo Josipovic horvát, Bakir Izetbegovic bosnyák és Filip Vujanovic montenegrói elnök írta alá. A dokumentum célja meghatározni az államok szerepét a fegyveres konfliktusok során eltűntek felkutatásában, valamint az emberi jogok megsértése esetén.

Az 1990-es évek háborúinak idején mintegy 40 ezer személy tűnt el az egykori Jugoszlávia területén, 30 százalékuk azóta sem került elő. Éppen az eltűnt személyek felkutatásának elmaradása volt az egyik oka annak, hogy Horvátország népirtási vádakkal eljárást indított Szerbia ellen Hágában, a Nemzetközi Bíróságon (ICJ). A megegyezést az Eltűnt Személyek Nemzetközi Bizottsága (ICMP) hozta tető alá. A bizottság célja az, hogy minél több ország csatlakozzon a kezdeményezéshez, olyanok is, amelyeket a felvetett probléma nem érint közvetlenül.

Kimaradt?