Ilyen lett Budapesten a felújított Kossuth tér (GALÉRIA)

A budapesti Kossuth-teret szombattól az autók helyett a gyalogosok és a kerékpárosok vehetik birtokba - mondta el Wachsler Tamás, a tér rekonstrukcióját végző Steindl Imre Program (SIP) igazgatója a pénteki sajtóbejáráson.A Steindl Imre-i elgondolások mentén megújult tér közepén kapott helyet az új, 33 méter magas Országzászló, mellette az Országház felújított homlokzatát visszatükröző vízfelület gazdagítja a látványt és akadályozza meg a behajtást a térre.

Az 55 ezer négyzetméternyi új térkőburkolat egyes részein a nyári melegben párásító berendezések hűsítik a levegőt - ismertette a részleteket az igazgató.

Megújult és a végleges helyén áll József Attila szobra és a Rákóczi-emlékmű, a Kossuth-szoborcsoport főalakja már a helyére került, a következő hónap feladata a nyolc mellékalak elhelyezése lesz.

Öntés alatt áll az Andrássy- és a Tisza István-szobor, amelyek a tervek szerint május végére foglalhatják el végső helyüket a már elkészült talapzatukon. Az új Országzászló a tér közepén kapott helyet: a 33 méter magas, tűhegyes árbocon egy 28 négyzetméteres zászló fog lobogni, az Országház felújított homlokzatának látványát visszatükröző vízfelület gazdagítja majd, s akadályozza meg a térre történő behajtást; a villamos kivételével teljes mértékben megszűnik az átmenő forgalom.

Wachsler Tamás beszámolója szerint a több mint 23 ezer négyzetméternyi zöldfelületből 11 ezer 800 négyzetmétert borít gyepszőnyeg. A parkosított részeken 133 fát és 92 ezer darab cserjét ültettek.

Az építkezés során 50 ezer köbméter betont öntöttek be, a mélygarázs kialakításához 120 ezer köbméter földet mozgattak meg, a térrendezéssel még további 40 ezret. Háromezer tonna betonacélt használtak fel, 150 km elektromos kábelt és 3 km víziközmű vezetéket fektettek le. Több mint ötszáz kamion szállította a 24 ezer tonna kőelemet, összesen 2,5 millió darab térburkoló követ raktak le a munkások.

Kimaradt?