Kim Dzsong Un az elit lecserélésével erősíti személyi kultuszát

A magas rangú állami tisztségviselők felét lecserélte Kim Dzsong Un észak-koreai vezető, aki ezzel a lépéssel is hatalmát kívánja megszilárdítani – olvasható egy kedden közzétett dél-koreai jelentésben.

A hadsereg, a kormány és a kommunista párt kétszáztizennyolc vezetőjének nagyjából a felét, mintegy kilencvenhét embert érintett az átszervezés – olvasható a dél-koreai országegyesítési minisztérium által készített dokumentumban. A minisztérium szerint a sztálinista ország vezetője gyakran végez személycseréket annak érdekében, hogy jobban ellenőrzése alatt tarthassa a hadsereget.

„Ez azt jelzi, hogy Észak-Koreában a vártnál gyorsabban sikerült lezárni az utódlás folyamatát” – mondta a Szöuli Egyetem egyik szakértője, aki szerint Kim fiatalabb és lojálisabb emberekkel helyettesíti az apja által kinevezett régi kádereket.

Egy másik jelentésben – amelyet a déli hírszerzés juttatott el a szöuli törvényhozásnak – az áll, hogy folytatva apja és nagyapja hagyományát, Kim is személyi kultuszt próbál kiépíteni maga körül.

Bár Észak-Korea lakossága gyakran küzd komoly élelmiszerhiánnyal, a rezsim 300 millió dollárt költ sportlétesítmények, egyebek mellett egy síparadicsom építésére. Kim azt szeretné, ha a – helikopter-leszállót, hotelt, sífelvonót és összesen száztíz kilométer hosszú lesiklópályákat magában foglaló – komplexum az év végéig elkészülne.

A világtól hermetikusan elzárt országban még az államalapító Kim Ir Szen kezdte meg a személyi kultusz kiépítését saját maga és fia, Kim Dzsong Il körül, aki 1994-ben került a kommunista rezsim élére. Kim Dzsong Un, a kommunista dinasztia harmadik „uralkodója” apja halálát követően, 2011 végén került hatalomra. Elemzők akkor úgy vélekedtek, hogy a fiatal vezető hatalmi bázisa nem elég szilárd az ország irányításához, s helyzete instabilabbá válhat a jövőben.

 

Kimaradt?