Kiengedték a fehérorosz KGB fogdájából az orosz Uralkalij cég vezetőjét
Kiengedték a fehérorosz KGB fogdájából az orosz Uralkalij vegyipari cég vezérigazgatóját, de Vlagyiszlav Baumgertner házi őrizetben van, nem hagyhatja el Minszket - közölte csütörtökön a férfi ügyvédje.
Alekszej Baszisztov elmondta, hogy az egy hónapja a minszki repülőtéren elfogott, majd mintegy 100 millió dollár kárt okozó visszaélés vádjával őrizetbe vett orosz cégvezetőt a fehérorosz belbiztonsági szervezet által kiválasztott lakásba vitték, ahol folyamatos felügyelet alatt lesz. Baumgertnernek engedélyezték, hogy találkozhasson Minszkben tartózkodó édesanyjával.
Igor Korjagin, a minszki orosz nagykövetség vezető konzulja ugyanakkor elmondta, hogy semmit sem tudnak Baumgertner fogva tartásának körülményeiről, a lakás címét sem közölték velük, és továbbra is arra várnak, hogy találkozhassanak a vezérigazgatóval.
Az orosz sajtó szerint Baumgertner házi őrizetbe helyezését Jurij Csajka orosz legfőbb ügyész érhette el, aki a napokban a fehérorosz fővárosban tárgyalt. Hétfőn, Szocsiban Vlagyimir Putyin orosz elnök is rövid megbeszélést folytatott az Uralkalij-ügyről Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnökkel.
Vlagyiszlav Baumgertnert augusztus 26-án, nem sokkal az után tartóztatták fel a minszki repülőtéren, hogy a fehérorosz miniszterelnökkel tárgyalt.
Az illetékes helyi bíróság szeptember 6-án elutasította az Uralkalij vezérigazgatójának kérelmét, hogy engedjék szabadon. Lukasenka fehérorosz államfő ugyanakkor a múlt csütörtökön nem zárta ki, hogy kiadhatják Oroszországnak a férfit, ha az orosz hatóságok megfelelően kivizsgálják az ügyet. Szerinte az Uralkalij provokálta ki a botrányt Fehéroroszországgal.
Vlagyiszlav Baumgertnert azzal gyanúsítják, hogy befolyásolta az általa vezetett orosz óriáscég döntését, amely felmondta az együttműködést a Beloruszkalij nevű fehérorosz vállalattal. A két cég közösen működtetett egy konzorciumot, amely a világ káliumtrágya-termelésének több mint negyven százalékát adja.
A fehérorosz hatóságok a közös cég vezető testületének több más orosz tagját is büntetőeljárás alá akarják vonni.
Az Uralkalij és a Beloruszkalij közötti nézeteltérések miatt Oroszország kereskedelmi korlátozásokat helyezett kilátásba Fehéroroszországgal szemben.