Kiosztotta Nagaszaki polgármestere a japán kormányt

A Nagaszakit ért atomtámadás 68. évfordulóján a japán város polgármestere bírálta pénteken a tokiói kormányt a nemzetközi nukleáris leszerelés ügyében mutatott tétlensége miatt.

Taue Tomihisza polgármester amiatt bírálta a kormányt, hogy a szigetország áprilisban nem csatlakozott ahhoz az ENSZ-nyilatkozathoz, amelyben a 74 aláíró állam nevében rögzítették: az atomfegyverek bevetése "semmilyen körülmények között" nem elfogadható. A nagaszaki polgármester szerint Tokió ezzel cserbenhagyta a nemzetközi közösséget.

A városvezető elmondta, hogy a megállapodást csaknem nyolcvan ország aláírta, de a világ egyetlen atomtámadást elszenvedett államaként Japán erre nem volt hajlandó. A 68 évvel ezelőtti robbanások epicentruma közelében lévő "békeparkban" elmondott beszédében felszólította a japán kormányt, hogy térjen vissza az atommentesség alapelveihez.

Taue amiatt is kifejezte aggodalmát, hogy Abe Sindzó japán kormányfő az atomsorompó-egyezményből kimaradó Indiával folytat tárgyalásokat a nukleáris együttműködésről. Véleménye szerint ez hatástalanná teszi az atomfegyverek elterjedését tiltó nemzetközi szerződést.

Körülbelül hatezer ember vett részt a pénteki megemlékezésen Nagaszakiban, köztük John Roos amerikai nagykövet.

A második világháború végéhez közeledve az amerikai légierő 1945. augusztus 6-án dobott le atombombát a japán Hirosima városára. A robbanás több mint egy kilométeres körzetében minden a földdel vált egyenlővé. A második amerikai atombombát három nappal később dobták le Nagaszakira. Az áldozatok pontos számát csak megbecsülni lehet, szakértők a két bombatámadás halottainak számát 210 ezerre teszik.

Kimaradt?