„Új fejezet” nyílik a magyar–szlovák közös történelemben?

Magyarország és Szlovákia egymáshoz fűződő viszonya a politikai és személyes bizalmon nyugszik - jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök kedden Budapesten, a magyar-szlovák kormányzati csúcstalálkozót követő sajtónyilatkozatában. A két kabinet képviselői több kétoldalú megállapodást is aláírtak, amelyek Orbán Viktor szavai szerint új fejezetet nyitnak a két ország közös történetében.

A magyar és a szlovák kormány megállapodott arról, hogy 2014 és 2020 között 25 új határon átvezető utat nyitnak meg, a meglévő határátkelők közül többet akadálymentesítenek, illetve felújítanak, valamint közös bizottságot hoznak létre a határ menti közösségi közlekedés újraindítására.

Emellett döntés született a két ország áram-, illetve gázvezetékeinek összekapcsolásáról is - tette hozzá a magyar miniszterelnök.

Orbán Viktor elmondta, arról is tájékoztatta Robert Fico szlovák kormányfőt, hogy a sátoraljaújhelyi két tannyelvű és a békéscsabai szlovák nyelvű iskola felújítására a magyar kormány a legutóbbi ülésén jelentős összeget szavazott meg, mert "a magyarországi szlovák kisebbség fontos szerepet játszik a két ország bizalomra épülő kapcsolatában".

Fico: sikeres évek elé néz Magyarország és Szlovákia

Eredményes, sikeres évek várnak Magyarországra és Szlovákiára, a közép-európai országoknak pedig az eddigieknél is szorosabban kell együttműködniük - mondta Robert Fico. A szlovák miniszterelnök kiemelte: Magyarországon és Szlovákiában eltér egymástól a hozzáállás a válsághoz, ahogyan az arra adott megoldások is, ezért fontos a tapasztalat- és információcsere a két ország között.

A szlovák kormányfő üdvözölte, hogy Magyarország átvette a visegrádi csoport elnökségét, és úgy értékelte, a magyar elnökség biztosan ötletgazdag és innovatív lesz.

A keddi - több mint kétórás, az Országházban megrendezett - kormányzati csúcstalálkozón a két miniszterelnök mellett részt vett magyar részről Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Martonyi János külügyminiszter, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, valamint Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára. A szlovák kormányt Tomás Malatinsky gazdasági miniszter, Miroslav Lajcák külügyminiszter, Ján Pociatek közlekedési miniszter és Lubomir Jahnatek agrárminiszter képviselte.
 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?