banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

A Nemzetközi Büntetőbíróság bűnösnek találta Bosco Ntaganda volt kongói lázadóvezért

Háborús és emberiesség elleni bűncselekményekben is bűnösnek találta Bosco Ntaganda volt kongói lázadóvezért hétfőn a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC).

A Terminátor gúnynéven is ismert férfit az ellene felhozott mind a tizennyolc vádpontban bűnösnek találták, egyebek mellett gyilkosság, etnikai okú üldözés, nemi erőszak, szexrabszolgaságra kényszerítés és gyerekkatonák toborzása miatt.

Helyszíni beszámolók szerint a sötétkék öltönyt viselő vádlott szenvtelen arccal hallgatta végig az ítélethirdetést. Ügyvédje korábban azzal érvelt, hogy védence megpróbált rendet tartani, fegyelmezni akarta a katonáit, de ez nem mindig sikerült.

Ntaganda, aki végig ártatlannak vallotta magát, harminc napig még fellebbezhet az ítélet ellen. A büntetés mértékéről a következő hetekben születhet döntés. A 2015 szeptembere óta tartó per során több mint 2100 áldozatot hallgattak meg.

„Csak remélni tudjuk, hogy a mai ítélet némi vigaszt nyújt az áldozatoknak és családjaiknak, akiknek ügyében ennek nyomán igazságot lehet szolgáltatni" – közölte az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet regionális igazgatója.

A vádlott a Kongó Felszabadítása Hazafias Erői (FPLC) nevű félkatonai szervezet „vezérkari főnöke" volt, amely a 2000-es évek elején rendkívül súlyos bűntetteket követett el az ország északkeleti részében. Sajtóhírek szerint több esetben várandós nőket és gyerekeket is lemészároltak, a nemi erőszak pedig mindennapos volt.

A milíciát vezetőt Thomas Lubanga Dyilo kongói hadúr jelenleg 14 éves börtönbüntetését tölti Hágában. Bosco Ntaganda később az M23 kongói milíciának is tagja volt, amely végül békeszerződést írt alá a kormánnyal 2013-ban. A férfi ebben az évben váratlanul feladta magát az Egyesült Államok ruandai nagykövetségén.

Az 1998 és 2003 között dúlt kongói belső háborúskodások során milliók vesztették életüket.

Kapcsolódók

Kimaradt?