Bizalmat kapott a szlovén kisebbségi koalíciós kormány
Bizalmat szavazott a szlovén parlament csütörtökön, a választások után három hónappal a Marjan Šarec által felállított balközép kisebbségi koalíciós kormánynak.
Az ötpárti koalíció kisebbségi kabinetjét a 90 tagú szlovén törvényhozás jelen lévő tagjai közül 45-en támogatták, és 34-en ellene szavaztak. A korábbi bejelentésektől eltérően a Baloldal (Levica) párt, amely 9 szavazattal kívülről támogatta volna a kisebbségi kormányt, tartózkodott, mert nem értett egyet egyes miniszterek személyével.
Az öt párt: Marjan Šarec Listája (LMS), a szociáldemokraták (SD), Miro Cerar ügyvivő kormányfő Modern Közép Pártja (SMC), Alenka Bratušek volt miniszterelnök pártja (Stranka AB) és a nyugdíjaspárt (DeSUS) 43 szavazattal rendelkezik a törvényhozásban, a kormány létrejöttét támogatta még Horváth Ferenc magyar és Felice Zizan olasz kisebbségi képviselő is.
Marjan Šarec kormányfő a parlamenti vita előtt, még a délelőtt folyamán felszólalásában elmondta: itt az ideje, hogy munkához lássanak. Kiemelte: elsőbbséget élvez az egészségügy és közigazgatás reformja, ugyanakkor hozzátette, nem akar sokat ígérni azon kívül, hogy keményen fognak dolgozni. "A kormánykoalíció létrehozása mögött hosszú és kemény hetek állnak" – fogalmazott a kormányfő. Az új kormányba delegált miniszterek vállalták a támadásokat, a kritikákat és az álmatlan éjszakákat, hogy eredmény születhessen – tette hozzá.
Nincs hely a gyűlöletbeszédnek, sem a félkatonai alakulatoknak
Megígérte, hogy megszünteti az adminisztratív és bürokratikus akadályokat, valamint növeli a befektetési kedvet Szlovéniában. Cáfolta ugyanakkor azokat az állításokat, hogy kormánya magas tőkeilleték bevezetését tervezi, amivel a jobboldali ellenzék és egyes vállalakozók, magáncégek vezetői vádolták az új kabinetet.
A védelmi rendszerrel és közbiztonsággal kapcsolatban kiemelte: Szlovéniában nincs helye a gyűlöletbeszédnek, sem a félkatonai alakulatoknak. Az államnak van saját törvényes védelmi mechanizmusa, nincs szükség demokráciaellenes és alkotmányellenes szervezkedésre.