Felháborítónak tartják a civilek a honatyák különnyugdíját
Közleményben tiltakozik a Demokrácia Alkalmazásáért Egyesület amiatt, hogy kedden a parlament nagy szavazattöbbséggel elfogadta a honatyák különnnyugdíjáról szóló törvényt, valamint megemelte a képviselők és szenátorok kiszállási díjait.
Az egyesület szerint felháborító, hogy mindkét törvényt úgy szavazta meg a törvényhozói testület, hogy korábban az államfő visszaküldte megfontolásra. "Ebben az időszakban, amikor mind a köz- mind a magánszférában megszorításokat kell eszközölni, a honatyák gesztusa a választók semmibevételével ér fel. A természetes állapot az lenne, hogy a parlamenti képviselők nyugdíját ugyanúgy számítsák, mint a közönséges halandókét. A különjuttatás emberi jogokat sértő diszkrimináció, amely jogos ellenérzést, dühöt kelt a választókban" – hangsúlyozza a Demokrácia Alkalmazásáért Egyesület közleményében.
Az államfő a megfontolást kérő levelében "túlzónak és önkényesnek" minősítette az extra nyugdíjat, továbbá azt is kifogásolta, hogy a korrupcióért elítélt volt honatyáktól sem tagadták volna meg a juttatást.
A parlament részben meghallgatta az elnöki kifogást, így az elítélt honatyák nem kaphatnak speciális nyugdíj-kiegészítést. A jogosult volt törvényhozók a nyugdíjkorhatár betöltése után igényelhetik a pótlékot, ha legalább egy teljes képviselői vagy szenátori mandátumot kitöltöttek.
A törvény korábbi változata szerint azok a képviselők vagy szenátorok is kaphattak volna nyugdíj-kiegészítést, akik minimum hat hónapig voltak választottak. Az elnök ezt az időtartamot túl rövidnek tartotta, ezért növelték egy teljes mandátumra a pótlékra feljogosító egyik meghatározó feltételt.
A kiegészítés értéke egy mandátum esetén 1550 lej, két mandátum után 3100 lej, három után 4600 lej jár a rendes öregségi járandóság mellett egy nyugdíjas honatyának.
A statisztikai hivatal adatai szerint októberben mintegy 2600 lej volt Romániában a bruttó átlagbér, az átlagnyugdíj értéke 892 lej volt a második negyedévben.
A parlament 2010-ben, a gazdasági válság miatt törölte el a katonák, rendőrök, titkos ügynökök, pilóták és törvényhozók speciális nyugdíjait, a 2012 májusa és 2015 novembere között hatalmon levő Victor Ponta vezette kormány visszaállította ezek nagy részét.