Bevándorlókról szóló VR-filmjéért kap tiszteletbeli Oscar-díjat Inárritu
Tiszteletbeli Oscar-díjjal jutalmazza az amerikai filmakadémia novemberben az Oscar-díjas mexikói filmrendezőt, Alejandro González Inárritut Carne y Arena (Hús és homok) című virtuális valóság-filmjéért, amely a cannes-i filmfesztiválon debütált.
A Carne y Arena a Sonora-sivatagon át az Egyesült Államokba tartó közép-amerikai és mexikói bevándorlókról szól. A filmakadémia indoklásában kiemelte Inárritu filmjének "látomásos és élményszerű történetmesélését". Utoljára ilyen tiszteletbeli Oscar-díjat 1996-ban a Toy Story kapott.
A virtuális valóság-film migránsok valódi történetei alapján készült. A nézők virtuális valóság-headsetet viselnek a hat és félperces film alatt. Egyedül, mezítláb haladnak a homokban, miközben virtuális bevándorlók csatlakoznak hozzájuk, akik a gazdag Amerikába szeretnének bejutni elkerülve a járőröző határőröket.
A rendező elmondta: a projekt fejlesztése közben számos közép-amerikai és mexikói bevándorlóval készített interjút, élettörténetük azóta sem hagyja nyugodni. Azt akarta, hogy a néző közvetlenül tapasztalja meg, élje át a bevándorlók sorsát, úgy gyalogoljon, mint ők, bújjon a bőrükbe, érezze át, ami a szívükben van, tette hozzá.
John Bailey, az amerikai filmakadémia elnöke úgy értékelte, hogy Inárritu és operatőre, Emmanuel Lubezki "új ajtókat nyitott a filmes érzékelésben". Mint mondta: a Carne y Arena Inárritu multimédiás művészi alkotása, "mélyen érzelmes és fizikailag magával ragadó mű, amely bevezet a kora hajnalban a sivatagon át Amerikába tartó bevándorlók világába".
A mexikói rendező és Lubezki november 11-én, az amerikai filmakadémia kormányzóinak 9. díjátadóján veheti át a tiszteletbeli Oscar-díjat.