Olaszország: „megkezdődött a harmadik köztársaság”

Az olasz parlament alsóháza, a képviselőház bizalmat szavazott a populista Öt Csillag Mozgalom (M5S) és az euroszkeptikus Liga szövetségével létrejött, Giuseppe Conte vezette új kormánynak.

Conte és kabinetje 350 igen szavazatot kapott a 630 fős képviselőházban, amelynek 621 tagja vett részt a szavazáson. A képviselők közül 236-an nem szavaztak bizalmat a pénteken beiktatott kormánynak, 35-en tartózkodtak. A balközép Demokrata Párt (PD) és a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) nemmel voksolt, a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) tartózkodott.

Kedden a felsőház, a szenátus is bizalmat szavazott az új olasz kormánynak 171 igen, 117 nem szavazattal és 25 tartózkodással.

A bizalmi szavazás eredménye előtt nyilatkozó Luigi Di Maio az M5S vezetője bejelentette, hogy az új kormánnyal Olaszországban megkezdődött a harmadik köztársaság. Hozzátette, hogy az M5S-Liga kormány munkájának eredményességét nem mutatókkal lehet majd mérni, hanem az olaszok jólétének növekedésével. "A polgárok mondják majd meg nekünk, boldogabban élnek-e" – mondta Luigi Di Maio. Iróniával érdekesnek nevezte, hogy a kormány ellenzéke máris egységbe forrott pedig a balközép Demokrata Pártról (PD) és a jobbközép Hajrá Olaszországról (FI) van szó.

A miniszterelnök Giuseppe Conte a kedden a felsőházban elmondott beszédét egészítette ki. Ismét felsorolta az M5S-Liga közti kormányszerződés főbb pontjait kiegészítve és pontosítva ezeket. Hangsúlyozta, hogy a kormány nem kizárólag az M5S-Liga közti szerződéshez tartja magát, hanem mindenekelőtt az alkotmányt tartja tiszteletben. Azokkal a bírálatokkal szemben, hogy a szenátusban mondott beszédében nem említette a hátrányos dél-olaszországi térség felzárkóztatását, emlékeztetett, hogy az új kormány külön minisztert bízott meg ezzel.

A kormányprogramban szereplő, állampolgári jogon járó alapjövedelemmel kapcsolatban Giuseppe Conte kiemelte, hogy ez nem "ingyen adott" segély, hanem a munka világába való visszavezetést kívánja elősegíteni. Kijelentette, hogy kormánya tárgyalni akar az EU-val az olasz államadósság progresszív csökkentéséről. "Meglátjuk, milyen formában tudunk ide eljutni" – mondta, és bejelentette azt is, hogy a kormány az eddigi olasz korrupció ellenes hatóság (Anac) átszervezését is mérlegeli.

Nem a menekültek bűne, ha nincs munka

A felszólaló frakcióvezetők közül Francesco d'Uva az M5S politikusa kijelentette, a parlament bizalmával az M5S-Liga kormány megkezdheti munkáját: "mától az olasz polgárok bízhatnak a jövőben". Nicola Molteni, a Liga képviselője hozzátette, az M5S és a Liga alkotta "változás kormánya" visszaadja Olaszország szuverenitását, és Itália nem lesz többé külföldi hatalmak alattvalója. Molteni kijelentette, a kormánytól az illegális bevándorlás leállítását, az országhatárok védelmét, biztonságot, területellenőrzést, gyors és biztos igazságszolgáltatást kérnek.

A PD frakcióvezetője Graziano Del Rio azt mondta, veszélyt ma Olaszországban nem az alamizsnát kérő bevándorló jelent, és nem a menekültek bűne, ha az olasz fiatalok nem találnak munkát. Mariastella Gelmini a FI frakcióvezetője szerint az olaszok a márciusi parlamenti választásokon nem az M5S-Liga kormányt megszületését akarták. Gelmini az M5S és a Liga bábjának nevezte a miniszterelnök Giuseppe Contét.

Az FdI elnöke Giorgia Meloni hangsúlyozta, pártja nem szavaz bizalmat a kormánynak, de szurkol neki, hogy sikerüljön jól dolgoznia. Giuseppe Conte keddi szenátusi beszédében utalt arra, hogy az M5S-Liga kormányszerződés a jövőben bővíthető lehet. Elemzők szerint ez akár a FdI esetleges csatlakozását is jelentheti.

Címlapi illusztrációnk forrása: Reuters

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?