Pattanásig feszült a helyzet a budapesti Keleti pályaudvarnál
Menekültek ezrei és rendőrök százai néztek farkasszemet a szerdai nap folyamán a budapesti Keleti-pályaudvarnál. Már hétfő óta feszült a helyzet a környéken, a hatóságok ugyanis akkor ürítették ki a pályaudvart, és azóta nem engedik felszállni a bevándorlókat a Németországba tartó vonatokra.
Szerda délután már kisebb dulakodás is kialakult a helyszínen, az Origo információi szerint azért, mert a Keletivel szemben lévő árkádok alatt a menekültek meglopták az egyik zöldségest. A pályaudvarnál rendőrautók, rabomobilok jelentek meg, és elvitték a menekültek egy részét. A kemény rendőri fellépést a menekültek felháborodva fogadták.
Már napközben nagy volt a feszültség, a menekültek többször megpróbálták áttörni a rendőrök sorfalát, és bejutni a pályaudvarra, hogy visszaváltsák a vonatjegyüket. Ezek az Origo szerint inkább elkeseredett próbálkozások, semmint veszélyes akciók voltak, ugyanakkor nyilvánvalóvá vált, hogy a migránsok szerdán sem tudnak elutazni.
Szerda este egy rendőrségi autóból arra szólították fel a menekülteket, hogy menjenek le a Keleti pályaudvar aluljárójába, illetve a kijelölt tranzitzónába - jelentette az M1 aktuális csatorna tudósítója a helyszínről. A tudósító beszámolója szerint kezdett kiürülni a Baross tér, egyre kevesebben vannak a helyszínen, és már nem skandálják az eddig hangoztatott rigmusokat.
A délutáni beszámolók szerint a menekültek egy csoportja hergelte a többi bevándorlót a Keleti pályaudvar előtt, a Baross téren. Két csoportban voltak a tüntetők, az egyik a főbejáratnál, a másik az egyik oldalsó bejáratnál. Az M1 tudósítójának megfogalmazása szerint a "kemény mag" hergelte a többieket, folyamatosan azt skandálva, hogy "Németország, Németország!".
A Keleti pályaudvaron egyébként rengeteg szíriai menekült is van, érvényes vonatjeggyel, akik Németországba szeretnének eljutni, miután a német kormány jelezte, hogy minden szíriai menekültet befogad. A magyar hatóságok azért nem engedik el őket, mert szerintük előbb regisztrálniuk kell őket a menekülttáborokban, s csak utána mehetnek tovább. Az uniós szabályok szerint ugyanis amíg nem bírálják el a menedékkérelmüket, addig nem hagyhatják el az országot