banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Szétosztaná a menedékkérőket Olaszország az EU-tagállamok között

Az EU-tagállamok kikötőinek megnyitására szólított fel Danilo Toninelli olasz közlekedési miniszter vasárnap, hogy így osszák szét a Lampedusánál olasz vizeken négy napja veszteglő 177 menedékkérőt, akiknek a hajóját az olasz kormány nem engedi kikötni.

A menedékkérőket az olasz parti őrség Diciotti nevű hajója vette fedélzetére Málta közelében, de Málta nem fogadta be őket. A Diciotti előtt az olaszországi kikötők is zárva maradtak.

Danilo Toninelli, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) olasz kormánypárt politikusa a Facebookon arról írt, hogy Olaszország ismét életeket mentett, miközben Málta "minősíthetetlen magatartást tanúsított", amiért az EU-nak szankciókkal kellene sújtania. Az olasz közlekedési és infrastrukturális minisztériumot vezető Toninelli, aki az olaszországi kikötők felett is rendelkezik, kijelentette: "az EU cselekedjen és nyissa meg kikötőit szolidaritásból, máskülönben létezése értelmetlen".

Az olasz kormánypárt képviselője szerint a hajón lévő menedékkérőket ismét szét kellene osztani az EU-tagállamok között, ahogyan ez június óta már több alkalommal megtörtént, mióta az új olasz kormány megtagadja a menedékkérőket szállító hajók kikötését. Korábban Spanyolország, Franciaország, Németország is ötven-ötven embert vett át az olaszországi vizekre érkezők közül.

Az EU beavatkozását sürgette Enzo Moavero Milanesi külügyminiszter is. A római külügyminisztérium vasárnap este bejelentette, hogy a tárca hivatalos kérelmet küldött az Európai Bizottságnak megoldást sürgetve "a tagállamok közti megosztás elvét követve". A külügyminisztérium közleménye szerint az olasz kormány elengedhetetlennek tartja, hogy a közvetlenül a Bizottság lépjen azon EU-országok megtalálásával, amelyek hajlandóak a tengeren talált személyek befogadására.

Salvini EU-s segítséget sürget

Matteo Salvini belügyminiszter szintén közösségi bejegyzéssel kapcsolódott az ügyhöz: "Európa vagy úgy dönt, komolyan segíti Olaszországot (...) vagy kénytelenek leszünk azt tenni, ami végleg megtöri az embercsempészek üzletét. Vagyis visszakísérjük líbiai kikötőbe a tengeren talált embereket".

Ezzel egy időben Michael Farrugia máltai belügyminiszter a Twitteren válaszolt, hangsúlyozva, hogy az olasz kormány mentésként tünteti fel a 177 menekült fedélzetre vételét, miközben ez nem számított mentési műveletnek, ezért az olasz parti őrségnek a nemzetközi konvenciók értelmében az olasz Lampedusára kell vinnie a csoportot.

A Diciotti július közepén 67 embert vett át a Vos Thalassa olasz teherhajóról. Akkor Matteo Salvini olasz belügyminiszter megtagadta, hogy a menedékkérőket az olasz parti őrség hajója Olaszországban tegye partra. Végül az olasz államfő, Sergio Mattarella engedélyezte, hogy Itáliába érkezhessenek. Az olasz balközép ellenzék most is az államfő kezdeményezését sürgeti.

 

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?