A referendum megbukott: 20,41 százalékos részvétel urnazáráskor (percről percre)
Nem kerülhet be az alaptörvénybe az a módosítás, amely szerint a család egy férfi és egy nő házasságán alapul, mivel az erről rendezett kétnapos népszavazáson a részvétel nem érte el az érvényességi küszöböt. A központi választási bizottság (BEC) vasárnap este közzétett becslése szerint szombaton és vasárnap országszerte 3 millió 732 ezer választópolgár járult az urnákhoz, vagyis a választói névjegyzékben szereplők 20,41 százaléka. Az érvényességi küszöb 30 százalék. A szombati nap eseményeiről itt olvashat. Cikkünk folyamatosan frissült.
PSD-vezető: az ellenzék és Johannis a hibás
Senki nem vállalt politikai felelősséget a család alkotmányos meghatározásának módosítására kiírt referendumért - jelentette ki az urnák lezárása után a Szociáldemokrata Párt (PSD) helyettes főtitkára. Codrin Ştefănescu szerint nem politikai szavazás volt az október 6-7-i, hanem egy hárommillió román által aláírt levél következménye, amelyet senki nem vállalt be politikailag. A PSD helyettes főtitkára ugyanakkor sérelmezte, hogy Klaus Johannis államfő nem biztatta arra az állampolgárokat, hogy éljenek szavazati jogukkal, és ő maga is az utolsó percekben adta le a voksát, mintha "utálná azt, amiről az állampolgárok voksolnak". Kifejtette, a referendumot az ellenzék és Johannis elnök bojkottálta, félretájékoztatta a lakosságot, akik ennek ellenére is nagy számban jelentek meg az urnáknál. "A négymillió jelentős szám. Négymillió román ment el ma szavazni" - mondta Ştefănescu. (Agerpres)
BEC: 20,41 százalékos volt a részvétel urnazáráskor
A vasárnap 21 órás urnazásásig a szavazásra jogosultak 20,41 százaléka adta le voksát a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendumon a Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint. Az érvényességi küszöb 30 százalék, tehát a népszavazás megbukott.
USR: a referendum utáni Románia a 21. század Romániája
A referendum utáni Románia a 21. század Romániája - jelentette ki vasárnap a család alkotmányos meghatározásának módosítását célzó népszavazást követően Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke. Az USR párhuzamos számlálása szerint a referendumon a szavazásra jogosultak mintegy 19,5%-a vett részt, azaz a népszavazás érvénytelen - közölte a pártelnök. "A holnapi Románia, a hétfői Románia pontosan megegyezik a pénteki Romániával, a referendum előttivel. Tulajdonképpen a 21. század Romániája, az összes állampolgárával együtt, akik közül némelyek tradicionálisabbak, mások modernebbek, ismét mások informáltabbak, amilyen a társadalom" - nyilatkozta Barna. (Agerpres)
Asztalos: a népszavazás lezárásával véget kell vetni a gyűlöletbeszédnek
Alázattal és tisztelettel el kell fogadnunk a család alkotmányos meghatározásának módosítását célzó népszavazás eredményeit - írta az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke a közösségi oldalra vasárnap este. Asztalos Csaba szerint a népszavazás lezárásával véget kell vetni a gyűlöletbeszédnek és a manipulációknak.
"Jogi szempontból nem változik semmi: az alkotmány most sem engedélyezi az azonos neműek házasságát! A mi kötelességünk az, hogy visszaszorítsuk a gyűlöletbeszédet és a társadalmi megosztottságot. Racionális párbeszédre, a közösség számára közös érdeket jelentő kérdésekben pedig konszenzusra van szükségünk" - írta Asztalos Csaba a Facebookra.
Megszólalt Borboly Csaba
"Úgy gondolom, hogy bár a referendum várható eredménye érvénytelen lesz, újabb felhatalmazást kaptunk arra az RMDSZ-ben, hogy elkezdett családtámogatási politikánkat folytassuk, és harcoljunk a székelyföldi családi értékek védelmében, érdekeinek érvényesüléséért. Mi hiszünk az egy férfi és egy nő között köttetett házasságban, hiszünk a hagyományos keresztény család modelljében" – foglalt állást Borboly Csaba, a Csík Területi RMDSZ elnöke.
Ez az oka a kudarcnak a PNL elnöke szerint
A népszavazáson való alacsony részvételnek az az oka, hogy Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kisajátította a referendumot - vélekedett Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke vasárnap este.
A politikus kifejtette, sokan azért nem jelentek meg az urnáknál, hogy ezzel „adjanak egy pofont Dragneának, vagy elkerüljék azt a helyzetet, hogy szívességet tegyenek Dragneának”. A PNL elnöke ugyanakkor arra biztatta a szavazópolgárokat, hogy a következő választásokon viszont éljenek szavazati jogukkal, mert „csak egy masszív jelenléttel sikerülhet eltávolítani a hatalomból ezt a Románia számára mérgező pártot”. (Agerpres)
A szavazásnak vége
Vasárnap 21 órakor bezártak a szavazókörzetek. 19 óráig a szavazásra jogosultak 18,87 százaléka adta le voksát a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendumon a Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint. A 21 órás adatok 23 óra körül várhatók.
BEC: 18,87 százalékos volt a részvételi arány 19 órakor
Vasárnap 19 óráig a szavazásra jogosultak 18,87 százaléka adta le voksát a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendumon a Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint. Az érvényességi küszöb 30 százalék, az urnák 21 óráig tartanak nyitva. Ez azt jelenti, hogy a népszavazás vélhetően megbukott, mert a hátralévő két órában nem lesz meg a szükséges szavazatszám.
Továbbra is a magyar többségű megyékben a legnagyobb az érdektelenség: Kovászna megyében 7,89, Hargita megyében 10,25 százalékos volt a részvétel. Hátulról a harmadik a listán Tulcea megye, ahol a polgárok 13,34 százaléka voksolt. A legtöbben Suceava (28,79), Dâmbovița (26,85 százalék) és Bihar (26,67) megyében mentek el szavazni.
Kolozsváron szavazott Kelemen Hunor
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap, Kolozsváron adta le a szavazatát az alkotmánymódosító referendumon. A politikus már szombaton szeretett volna voksolni Aradon, ahol az október 6-ai megemlékezéseken vett részt, de nem volt nála a személyi igazolványa. A Mediafax tudósítása szerint Kelemen Hunor a 64-es számú kolozsvári szavazókörzetében adta le a szavazatát. Arról nem nyilatkozott a sajtónak, hogy miként pecsételt. (Mediafax)
Klaus Johannis az utolsók között, de szavazott
Klaus Johannis is leadta a szavazatát az alkotmánymódosító referendumon. Az államfő nem nyilatkozott a sajtónak. A hírtelevíziók beszámolói szerint Klaus Johannis vasárnap 19.30 körül szavazott Nagyszebenben. Egyedül, felesége nélkül érkezett a 68-a számú szavazókörzetbe. Amikor belépett, egyetlen más választópolgár sem volt a teremben. Szavazata leadása után jó estét kívánt az újságíróknak, majd távozott. (Digi24)
17 bejelentés érkezett szabálysértésekről
Tizenhét bejelentés érkezett a rendőrséghez a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendum kapcsán, ebből hat megalapozatlannak bizonyult - közölte a belügyminisztérium szóvivője, Monica Dajbog vasárnap. Tájékoztatása szerint a rendőrség kivizsgálást indított egy ügyben, amelyben felmerül a bűncselekmény gyanúja, két személyt pedig 700 lejre bírságoltak kihágás miatt. (Agerpres)
A börtönökben lezárult a szavazás
A fogvatartott személyek közül 14 109-en éltek szavazati jogukkal az alkotmánymódosítást célzó október 6-7-i népszavazáson - közölte az Országos Börtönigazgatóság (ANP) szóvivője vasárnap. Cristina Enache elmondta, a börtönökben lezárult a szavazás. Október 5-én 21 375 fogvatartott volt országszerte, közülük 18 608-nak volt szavazati joga a család alkotmányos meghatározásának módosítását célzó népszavazáson. Közülük is 14 678-an jelezték, hogy élni szeretnének ezzel a jogukkal. 14 109-en adták le voksukat, 9 374-en szombaton, és 4 735-ön vasárnap. (Agerpres)
Szavazókörzeteket hoztak létre fantomszavazóknak Bukarestben
Rájöttek, hogy a névjegyzékben szereplő valamennyi szavazójuk lakcíménél ugyanaz az utcanév és házszám szerepel. Arra a következtetésre jutottak, hogy olyan, a Moldovai Köztársaságból származó polgárokról lehet szó, akik csak a román iratok megszerzése érdekében jelentkeztek be az illető címre, valójában azonban valamelyik másik uniós országban dolgoznak. (MTI)
Ujjal mutogatnak Dragneára a referendum kezdeményezői
A kormánypártok felületesen és szakszerűtlenül szervezték meg a referendumot - vélekedik a Koalíció a Családért nevű egyesület, a nagy fokú érdektelenséget magyarázva. Az alkotmány 48-as cikkelyének módosítására kiírt népszavazást kezdeményező csoport állásfoglalást juttatott el az Agerpreshez, miszerint a Szociáldemokrata Párt és vezetője, Liviu Dragnea bojkottálta a referendumot, amelyet felületes és szakszerűtlen módon szervezett meg, és a lakosságnak a legelemibb tájékoztatást sem nyújtotta a népszavazás céljáról. (Agerpres)
BEC: 15,21 százalékos volt a részvételi arány 16 órakor
Vasárnap 16 óráig a szavazásra jogosultak 15,21 százaléka adta le voksát a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendumon a Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint. Továbbra is a magyar többségű megyékben a legnagyobb az érdektelenség: Kovászna megyében 4,97, Hargita megyében 6,19, Szatmár megyében 8,23 százalékos volt a részvétel. A legtöbben Dâmbovița (17,03 százalék), Bihar (15,99) és Suceava (15,59) megyében mentek el szavazni.
BEC: 11,67 százalékos volt a részvételi arány 13 órakor
Vasárnap 13 óráig a szavazásra jogosultak 11,67 százaléka adta le voksát a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendumon a Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint. Az érvényességi küszöb 30 százalék, az urnák 21 óráig tartanak nyitva.
Szavazni küldte az ortodoxokat Daniel pátriárka
"Akik még nem voltatok szavazni, menjetek el, amíg nem lesz túl késő" – mondta a híveknek a bukaresti székesegyhezban tartott vasárnapi liturgia végén az ortodox egyházfő. Daniel pátriárka "jognak", "megtiszteltetésnek" és "áldásnak" nevezte a referendumon való részvételt. (basilica.ro)
Tizenhat bejelentés érkezett vasárnap szabálysértésekről
Tizenhat bejelentés érkezett vasárnap a rendőrséghez a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendum kapcsán, bírságot nem róttak ki eddig - közölte a belügyminisztérium szóvivője. Monica Dajbog tájékoztatása szerint 13 óráig különösebb problémák nélkül zajlott a szavazás a referendum második napján. Összesen 16 bejelentés érkezett a rendőrséghez, amelyek közül egy alaptalannak bizonyult, a többit még vizsgálják vagy már megoldották. 13 óráig nem róttak ki bírságot szabálysértés miatt. Két olyan esetet is vizsgálnak, amelyekben bűntett elkövetésének gyanúja merül fel - mondta a szóvivő.
Közel 10 ezren szavaztak a börtönökben
Összesen 9374 fogvatartott élt szavazati jogával a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendum első napján - közölte az Agerpresszel az országos börtönigazgatóság sajtószóvivője. Cristina Enache rámutatott, a büntetés-végrehajtási intézetekben levő 21 375 fogvatartott közül 18 608-an rendelkeznek szavazati joggal. Utóbbiak közül 14 678 nyújtott be igénylést mozgóurnára; 9374-en szombaton leadták voksukat, a szavazás vasárnap folytatódik. (Agerpres)
A PMP vezetője is szavazott
Meggyőződésből szavazott az alkotmány 48. cikkelyének módosítására - mondta vasárnap a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke, Eugen Tomac, miután leadta voksát a referendumon. A politikus édesapjával együtt volt szavazni, azt mondta, apja a család tiszteletének szellemében nevelte őt. "Az alkotmány 48. cikkelyének módosítására szavaztam. Meggyőződésem, hogy egy ilyen kényes kérdéshez nem lehet közömbösen viszonyulni. Sajnálom, hogy társadalmunkat nem készítették fel erre a vitára" – mondta a politikus.
A PMP elnöke szerint ugyanakkor a kétnapos referendumon való eddigi alacsony részvétel annak tudható be, hogy Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök megpróbálta átpolitizálni a család alkotmányos meghatározásának módosítására irányuló polgári kezdeményezést, és az emberek az urnáktól való távolmaradásukkal fejezik ki ez elleni tiltakozásukat. (Agerpres)
A PNL elnöke is szavazott
A népszavazás a demokrácia egyik alapvető intézménye - hangsúlyozta a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ludovic Orban vasárnap, miután leadta voksát a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendumon, hozzátéve, azért is ment el szavazni, mert keresztény és családcentrikus ember. Orban rámutatott, 1990 óta minden választás és referendum alkalmával elment szavazni. "A referendum a demokrácia egyik intézménye, melynek révén minden állampolgár közvetlen módon kifejezheti véleményét a társadalom döntéseivel kapcsolatban. A mai népszavazás témája nagyon fontos, hiszen arról van szó, hogy mire épüljön a társadalom alapsejtje, a család" - fogalmazott. (Agerpres)
BEC: 7,24 százalékos volt a részvételi arány 10 órakor
Vasárnap 10 óráig a szavazásra jogosultak 7,24 százaléka adta le voksát a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendumon a Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint. Továbbra is a magyar többség megyékben a legnagyobb az érdektelenség: Kovászna megyében 2,88, Hargita megyében 2,96, Szatmár megyében 4,48 százalékos volt a részvétel. A legtöbben Dâmbovița (11,30 százalék), Bihar (10,39) és Dolj (9,71) megyében mentek el szavazni.
Egy Neamţ megyei szavazókörzetben 270 százalékos volt a részvétel
Az ország több megyéjében - köztük a székelyföldi megyékben is - vannak olyan szavazókörzetek, amelyekben egyetlen választópolgár sem ment el voksolni a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendum első napján. Ezzel szemben a Vânători-Neamţ községhez tartozó Sihăstria kolostornál kialakított körzetnél 269,46 százalékos részvételt regisztráltak a szombat esti urnazáráskor. Bár a választói névjegyzékben szereplő 167 polgár közül csak 99-en szavaztak, pótlistán további 351 személy adta le voksát, itt szavaztak ugyanis a környező kolostorokban élők, illetve a zarándokok, akik elhaladtak a környéken a nap folyamán.
Szakértő a referendumról: az ortodox egyház vizsgázik
A Külügyi- és Külgazdasági Intézet külső szakértője szerint az ortodox egyház vizsgázik a családról szóló hétvégi romániai népszavazáson. (MTI)
Négy Hargita megyei szavazókörzetben még a madár sem járt szombaton
Az alkotmánymódosító referendum első napján 17 szavazókörzetben egyetlen szavazatot sem regisztráltak. A legtöbb ilyen körzet Hargita megyei. A Hargita megyei Firtosmartonoson, Farcádon, Güdüctelepen és Sikaszón egyetlen választópolgár sem adta le a szavazatát az alkotmánymódosító referendum első napján, szombaton – derüli ki a Központi Választási Iroda (BEC) adataiból. Nem tolongtak az urnáknál Székelyderzsen (1 szavazat) és Csekefalván (1 szavazat) sem.
Országszerte zavartalanul zajlik a szavazás
Országszerte zavartalanul zajlik a szavazás a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló referendum második napján - közölte vasárnap reggel a belügyminisztérium sajtószóvivője. Monica Dajbog rámutatott, akárcsak a referendum első napján, szombaton, vasárnap is reggel 7 órakor nyitották meg a szavazókörzeteket, és 21 óráig lehet voksolni. Az éjszaka folyamán a belügyi szervek alkalmazottjai látták el a szavazókörök őrzését.
A szóvivő szerint a referendum első napján, illetve a szombati urnazárás után nem történtek a közrendet érintő vagy a szavazás menetét befolyásoló, számottevő incidensek. Dajbog ugyanakkor emlékeztetett, hogy a referendum mindkét napján 32 ezer rendőrt, csendőrt és tűzoltót mozgósít a belügy az általában szolgálatot teljesítő, 12 ezres állományon felül. (Agerpres)
A 30 százalékig kell eljutni 5,72 százalékról
Megnyíltak a szavazókörzetek vasárnap reggel 7-kor, az alkotmánymódosító referendum második napján. Az első napon a névjegyzékben szereplők 5,72 százaléka járult az urnákhoz. A magyar többségű megyék szombaton sereghajtók voltak: a nap végéig Hargita megyében a jogosultak 2,22, míg Kovászna megyében a jogosultak 2,31 százaléka adta le voksát. A legmagasabb részvételt a népszavazás első napján Bihar megyében regisztrálták, ahol a névjegyzékben szereplők 8,67 százaléka járult az urnákhoz.