Trendek a nemzetközi turizmusban: az uniós polgárok kevesebb mint egy százaléka utazna Romániába

Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Görögország a legnépszerűbb úticélok 2021-ben.

Románia korábban is jelentéktelen pont volt a nemzetközi idegenforgalom térképén, s ezen a koronavírus-járvány sem változtatott. Az Európai Turizmus Szövetség (ETOA) által az év elején készített felmérés szerint az uniós polgárok 52 százaléka tervez utazást az elkövetkező hat hónapban. 40 százalékuk idegen országot keresne fel, 36 százalékuk pedig saját hazájában utazgatna, 24 százalék pedig határon innen, és túl is.

A legtöbben Spanyolországba vágynak, az utazni kívánók több mint 9 százaléka nevezte meg célpontként a dél-európai államot. A második legnépszerűbb úticél Olaszország, melyet 8 százaléknál nagyobb arányban neveztek meg, majd Franciaország és Görögország következik, melyek az alanyok több mint 6 százalékot vonzzák. 5 százalék feletti népszerűségi mutatót Németország és Nagy-Britannia ért még el.

A közepesen népszerű célpontok közé tartozik még Hollandia, Horvátország, Törökország és Norvégia. Magyarország 2 százaléknál kevesebb esetben volt rajta az idei bakancslistán. Romániába még kevesebben kívánkoznak, 1 százalékot sem éri el azok aránya, akik ide jönnének a közeljövőben. Hasonlóan kevéssé vonzó még Szlovákia, Szlovénia, Szerbia, Litvánia, Lettország és Észtország. Minden válaszadó több országot is megnevezhetett.

A megkérdezettek 28 százaléka azt mondta, hogy online fog utazást foglalni. A felmérés készítői szerint ez intő jel kellene hogy legyen az idegenforgalmi ügynökségek számára, hogy javítsák a digitális interakció feltételeit a potenciális ügyfelekkel.

2019-ben a turizmus hozzájárulása a bruttó hazai termékhez (GDP) 3 százalék körüli volt. Európában Izland és Grúzia gazdaságában van a legfontosabb szerepe az idegenforgalomnak, 2019-ben mindkettőben 33 százalékot meghaladó arányban járult hozzá a GDP-hez. Az Európai Unióban Horvátországban, Görögországban, Máltán és Cipruson van az ágazatnak a legnagyobb súlya a nemzetgazdaságon belül.

(Nyitókép: Agerpres)

Kapcsolódók

Kimaradt?