banner_reh6OGoH_CR_SM webbbaner_970x250.gif
banner_dFSJz0ad_CR_SM webbanner_728x90.gif
banner_UeafApR8_CR_SM webbbaner_300x250.gif

Téves felfogás, hogy kánikulában a leghatékonyabbak a napelemek – így működnek valójában

Sokan úgy gondolják, hogy a nyári forróságban termelik a legtöbb energiát a napelemes rendszerek, pedig ez nem így van – mondta el a Maszolnak Nyulas Bernát, a Fomco Group alapító-tulajdonosa. A szakértő szerint a legjobb hozamot nem nyáron, hanem tavasszal, főleg április környékén éri el a rendszer. Ekkor sok a napsütés, de a hőmérséklet még viszonylag alacsony, ami kedvez a panelek működésének.

A fotovoltaikus elemek teljesítményét laboratóriumban 25 Celsius fokon mérik, ám kültéren, a nyári tűző napon a panelek akár 60 Celsius fokra is felforrósodhatnak – mondja a szakember. Ez a túlmelegedés jelentősen csökkenti a hatékonyságukat. Minél melegebbek az elemek, annál kevesebb áramot termelnek. A hőség tehát nem javít, inkább ront a teljesítményen – teszi hozzá.

Tévedés, hogy a kánikulában termelnek a legtöbbet a napelemek | Fotó: Rákóczi Kinga

1839-ben Edmund Bequerel felfedezte, hogy a napsugárzás bizonyos elektrokémiai közegben képes elektromos energiát termelni. Ezt a jelenséget 1954-től kezdték el közvetlen energiatermelésre használni. Az elektromos áram ennek a jelenségnek köszönhetően zajmentesen, tisztán és melléktermék nélkül termelődik. 

Nyulas Bernát elmagyarázta, sok tulajdonos úgy gondolja, hogy a háztetőre felszerelt napelem tűző napon folyamatosan eléri a papírforma szerinti teljesítményt, de ez távolról sem így van. A papírforma csak akkor érvényesül, amikor a kinti hőmérséklet nem magas – lehet akár fagypont alatt is –, de a nap sugarai patika pontossággal abban a szögben érik az elemeket, ahogyan azt zárt körülmények között, mesterséges fényviszonyokban tesztelték.   

Nyáron problémák is előfordulhatnak

A hálózatban dél körül túl magas feszültség keletkezik, főleg azokban a térségekben, ahol egymáshoz közeli – ugyanarra a villanyhálózatra csatlakoztatott – háztartásban működik napelemes rendszer. Ilyenkor az inverterek – amelyek az áramot a háztartásban is használható formára alakítják át – csökkentik a teljesítményüket, vagy akár időszakosan le is állnak. Ezeket a leállásokat főleg az okozza, hogy egyszerre sok rendszer termel sok áramot, de közben kevés a helyi fogyasztás (például amikor napközben kevesen vannak otthon), ugyanakkor a jelenlegi – helyenként elöregedett – villanyhálózat nem mindenhol képes fogadni a nagymértékű »felesleget« – magyarázza Nyulas Bernát.

Amennyiben lehetséges akkor működtessük háztartási gépeinket: mosógépet, mosogatógépet, villanybojler, klímaberendezés, amikor a napelemrendszer a maximális teljesítményen van. | Fotó: Rákóczi Kinga

Hogyan lehet javítani a napelemes rendszer hatékonyságát?

  • Hasznosítsuk mi magunk az áramot. Amennyiben lehetséges, akkor működtessük háztartási gépeinket, a mosógépet, mosogatógépet, villanybojlert, klímaberendezést, amikor a napelemrendszer a maximális teljesítményen van. Így gyorsabban megtérül a beruházás.
  • Fontos a rendszeres karbantartás: évente legalább egyszer érdemes szakemberrel átvizsgáltatni a rendszert. Ellenőrizni kell a kábelek és csatlakozások állapotát, az inverter szellőzését, a panelek rögzítését, valamint a védelmi berendezéseket is.
  • Óvatosan a tisztítással, bízzuk inkább az esőre vagy a szakemberekre. Forró panelekre nem szabad hideg vizet locsolni, mert a hirtelen hőmérséklet-változás miatt az üveg megrepedhet. Tiszta környezetben elég évente egyszer tisztítani őket, de porosabb helyeken, például utak vagy mezőgazdasági területek közelében érdemes évente két-három alkalommal is elvégezni ezt. Egy alapos, szakszerű tisztítással az éves energiatermelés akár 5–15 százalékkal is nőhet!
  • Akkumulátoros rendszereknél ellenőriznünk kell a csatlakozások épségét, és meg kell bizonyosodnunk arról, hogy az akkumulátor megfelelően védett helyen van (por és nedvességtől is).

Mit tegyünk, ha az inverter gyakran leáll?

Ha azt tapasztaljuk, hogy az inverter gyakran leáll, és ez rendszeresen előfordul, érdemes szerelőt hívni. A probléma oka lehet nem megfelelő beállítás, földelési hiba, vagy egyszerűen a helyi villanyhálózat meghibásodása – mondja a szakember.

Fontos tudni, hogy ha az inverter túlfeszültség vagy más hálózati zavar miatt áll le, akkor általában automatikusan újraindul, körülbelül 15 perc elteltével. Ilyenkor a felhasználónak nincs teendője.

Nyulas Bernát hangsúlyozza, fontos, hogy a tulajdonos időnként ellenőrizze – a fotovoltaikus elemek felszerelésekor  – a telefonjára telepített alkalmazást, azon megjelennek ugyanis a hibaüzenetek is. Amennyiben a felszerelés rendellenességet jelez, jelentse a bajt. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?