Tavaly nőtt a vállalkozói kedv Háromszéken, ám ez idén rossz irányt vehet
Tavaly látszólag bizakodóbbak voltak a háromszékiek, ugyanis miközben a hazai megyék többségében csökkent a vállalkozói hajlandóság, addig Kovászna megyében enyhén nőtt a cégalapítási kedv, derült ki az Országos Cégbíróság (ONRC) által közölt, az év első 11 hónapjára vonatkozó statisztikai adatokból.
E szerint Kovászna megyében tavaly január és november időszakban többen indítottak saját vállalkozást (kft.) vagy váltottak ki egyéni vállalkozói engedélyt (PFA, II) mint 2022-ben ugyanebben a periódusban. Ugyanakkor tavalyelőtthöz képest csökkent a felszámolt és csődbe ment cégek száma is.
Többen vállalkoztak, mint ahányan felhagytak a vállalkozásukkal
Tavaly január és november között Háromszéken összesen 901 új vállalkozást jegyeztek be, amiből 350 kft., a többi pedig egyéni vállalkozás (PFA, II). Ez 3,92 százalékkal több mint az egy évvel korábbi periódusban volt. Eközben tavaly a hazai a megyék többségében csökkent a vállalkozási kedv, országos szinten 4,28 százalékkal kevesebb új vállalkozást jegyeztek be, mint egy évvel azelőtt.
Amellett, hogy enyhén nőtt az új cégbejegyzések száma, biztató az is, hogy Háromszéken csökkent a felszámolt vagy csődbe ment vállalkozások száma. A cégbíróság adatai szerint tavaly novemberig 434 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből, ami 18,27 százalékkal kevesebb mint egy évvel korábban volt. Ugyanakkor tavaly január és november között 21 cég ellen indult csődeljárás, ami 25 százalékkal kevesebb mint tavalyelőtt.
Az idei adómódosítások miatt sokan visszaadják vállalkozói engedélyüket
Bár a statisztikák szerint tavaly Háromszéken emelkedett a vállalkozói kedv, ennek okaira nem talál magyarázatot Édler András. A Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Maszol érdeklődésére elmondta: a tavalyi új cégbejegyzések enyhén jobbak mint egy évvel korábban voltak, ám nem érzékelhető emelkedő trend a megye gazdaságában, amely értékelése szerint az országos átlaghoz igazodik.
Édler András aggodalmát fejezte ki, hogy az idén életbe lépett adóügyi változások miatt rossz irányt vehet a háromszéki gazdaság, amelyre az jellemző, hogy több mint 90 százalékban mikrovállalkozások alkotják, amelyeket rendkívül negatívan érintenek a januártól életbe lépett adózási szabályok. Ezekben a napokban sokan keresik fel a kereskedelmi kamarát azzal a szándékkal, hogy visszaadják vállalkozói engedélyüket, mondta Édler András, aki szerint ennek mértékét majd csak később fogjuk meglátni, amikor a cégbíróság közzéteszi az idénre érvényes statisztikáját is.
Férfiak uralják a háromszéki vállalkozói társadalmat
A cégbíróság adatai szerint a 6888 aktív háromszéki cégnek összesen 10 283 tulajdonosa van. Nemek szerinti lebontásban a háromszéki vállalkozói társadalom 64,41 százaléka férfi és 35,59 százaléka nő.
A háromszéki cégtulajdonosok életkorát tekintve a vállalkozók közel fele (48,25 százalék) 30 és 49 év közötti. Szinte ugyanekkora arányban (44,94 százalék) képviseltetik magukat az 50 év fölötti cégtulajdonosok. Ezzel szemben a háromszéki vállalkozói szféra csupán 6,81 százalékát teszik ki a 29 év alatti fiatalok, akik közül szám szerint alig 700-an vállalkoznak.
CSAK SAJÁT