banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Tánczos Barna nem tart gazdasági hanyatlástól a vámkáosz miatt

Nem áll fenn a recesszió veszélye Romániában a Trump-adminisztráció által bevezetett vámintézkedések miatti káosz következtében, jelentette ki Tánczos Barna.

A pénzügyminiszter csütörtökön a Digi24 hírtelevízió élő adásában leszögezte: „Nem vetítenék előre recessziót.” Hozzátette, Románia jelenlegi gazdasági helyzete egyelőre nem indokolja az adók vagy illetékek emelését.

Amikor a recesszió kockázatáról kérdezték, Tánczos kijelentette: „Semmiképpen nem jósolnék recessziót. Láttuk, mennyire változékonyak, mozgékonyak ezek az intézkedések és tendenciák. Az Egyesült Államok hátralépett egyet, a dolgok nagyon gyorsan alakulnak, és ami most az egész világ számára rendkívüli, az a sebesség, amellyel a meghirdetett, bevezetett, majd visszavont vagy felfüggesztett intézkedések váltakoznak.”Nem áll fenn a recesszió veszélye Romániában | Fotó: Tánczos Barna Facebook oldala
A pénzügyminiszter hozzátette, a dolgok még folyamatban vannak, a kiszámíthatatlanság nem kedvez Romániának, de nagyon figyelniük kell arra, hogy rövid távon hogyan gazdálkodnak a saját erőforrásokkal, hogy ellenőrzés alatt tartsák a helyzetet.

Tánczos elmondta, hogy Ilie Bolojan ügyvezető államelnök „rendkívül határozott és világos üzenetet küldött az illetékes minisztériumoknak és a helyi önkormányzatoknak a kiadások ellenőrzésével és új programok, ötletek vagy többletkiadások elindításával kapcsolatban.” Bolojan figyelmeztetett, hogy amennyiben nem csökkentik a kiadásokat a költségvetési hiány mérséklése érdekében, fennáll az adó- és illetékemelés kockázata.

Ezzel kapcsolatban pénzügyminiszter elmondta: „A 2024-ben két alkalommal is történt béremelés, és legalább kétszer nyugdíjemelés. El lehet várni a kiadások csökkentését, de semmiképp nem lehet egyik hónapról a másikra olyan hatást elérni, amit egyesek szeretnének. Valóban ellenőrzés alatt kell tartani ezeket a kiadásokat, elsősorban pedig az állami szféra alkalmazottainak létszámát. Ez már el is kezdődött (...). Csökkenni kezdett az állami alkalmazottak száma, de ezt a tendenciát folytatni kell.”

Amikor arról kérdezték, miként csökkent az alkalmazottak száma, azt válaszolta, hogy „természetes távozások és az alkalmazási stop” révén.
Tánczos még hozzátette, ha minden állami intézmény követi ezt a tendenciát, az év végéig 5%-kal csökkennek a személyi jellegű és működési kiadások. „Ez a vállalás, amelyet a havi és negyedéves költségvetési tervezés során rögzítettünk, és az intézményeknek tartaniuk kell magukat ezekhez a havi és negyedéves korlátokhoz.”
A pénzügyminiszter végül kijelentette, ahhoz, hogy az ország beleférjen a hiánycélba, továbbra is szükség van az uniós források lehívására.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?