Szakértő: recesszióba taszíthatják Romániát az amerikai vámok
Mostanáig sem volt túl robosztus a hazai gazdaság, Trump intézkedései nagyon nem hiányoztak.
Az Egyesült Államokba irányuló romániai export fő tételét a kohászati termékek jelentik 217 millió euró értékben, írja az economica.net. Gumiabroncsot tavaly 180 millió euró értékben szállítottunk az Atlanti-óceán túlpartjára, elektrotechnikai alkatrészeket 170 millió, telekommunikációs eszközöket 104 millió, repülőgépekbe való alkatrészeket pedig 83 millió euró értékben.
Az április 3-án életbe léptetett amerikai védővámok miatti áremelkedések következtében a kereslet várhatóan csökkenni fog, ami hátrányosan érinti majd a hazai exportőröket.
Románia legfontosabb exportcikkét a személygépkocsik és az autóalkatrészek jelentik, előbbiekre Donald Trump egységesen, származási országuktól függetlenül 25 százalékos vámot vetett ki.
„Nincs közvetlen autóexportunk az USA-ba. A két nagy gyártó, a Dacia és a Ford nem lesz érintett. Azonban exportálunk az Egyesült Államokba autóalkatrészt, amit érinteni fog a vám. Aztán ott van még az indirekt export. Románia exportál alkatrészeket Németországba és más államokba, ahol szerkezeti-részegységekbe szerelik be őket, így kerülnek az Egyesült Államokba. A romániai alkatrészgyártók meg fogják szenvedni, akárcsak azok a cégek, melyek szoftvereket gyártanak az autóipar számára. A hatás jelentős lesz, de a pontos értékét még nem tudjuk megmondani” – idézi az economedia.ro Adrian Sandut, az autógyártók szakmai szervezetének (ACARLOM) főtitkárát.
Adrian Codîrlașu, a pénzügyi elemzők szakmai szervezetének (CFA) romániai elnöke úgy véli, könnyen megtörténhet, hogy recesszióba fordul a gazdaság.
„A vámok nagyok, s magukban hordozzák a lehetőséget, hogy recesszióba taszítsák az Egyesült Államok és az Európai Unió gazdaságát. Romániát főleg közvetett hatások fogják érni, a legfontosabb külkereskedelmi partnereken (Németország, Franciaország, Olaszország) keresztül. Azonban Romániában is fennáll a recesszió veszélye. Régóta mondom, hogy a mi deficitjeink mellett szerencsére is szükségünk van. Normális piaci feltételek mellett tudjuk finanszírozni őket. Most azonban a piaci viszonyok kezdenek nem normálisok lenni, s úgy tűnik, hogy eddig tartott a szerencsénk. A recesszió lehetősége már idén fennáll. A külső tényezők mellett vannak belsők is: adóügyi bizonytalanság, leminősítési kockázat, politikai kockázat” – nyilatkozta a pénzügyi szakember.
CSAK SAJÁT