Tánczos Barna: már Simion első fordulós győzelme hatalmas felfordulást okozott a tőkepiacon
A politikai helyzet legérzékenyebb barométere a tőzsde, a nemzetközi piacok reakciója, szögezte le Tánczos Barna. A pénzügyminiszter a Maszol megkeresésére kifejtette, sokak számára meglepetést okozott, pedig várható volt, hogy George Simion az államelnök-választás első fordulójában elért több mint 40 százalékos eredménye nagy felfordulást okoz a hazai tőkepiacon.
„Olyan következményekkel járt, amire sokan számítottak: többek között a lej-euró árfolyam 2,5-3 százalékos kilengése” – mutatott rá Tánczos Barna.
Hangsúlyozta, a politikai stabilitás, amihez az erdélyi magyarság, az RMDSZ tavaly december óta hozzájárult, elengedhetetlen ahhoz, hogy ez az ország ismét normális paraméterek között működhessen.
A politikai bizonytalanság elhitelteleníti Romániát a nemzetközi piacokon
Felidézte, az előző kormány teljesen kiengedte a kezéből a költségvetési deficitet, olyan állami költségeket vállalt be, amelyek messzemenően meghaladták a tervezett államháztartási hiánycélt, és Románia szavahihetőségét, komolyságát veszélyeztették akkor, amikor az elmúlt évet 8,6 százalékos deficittel zárták.
„Erre rátett egy lapáttal a politikai bizonytalanság, az államelnök-választások megismétlése, és hogy a kép még sötétebb legyen, George Simion negyven százalékos győzelme a május 4-i választáson” – hívta fel a figyelmet Tánczos Barna.
Meglátása szerint az első és legfontosabb feladat a romániai társadalom számára, hogy megoldja ezt a problémát, és megválassza Nicușor Dant, ha már ő jutott be a második fordulóba.
„Ez sokat segít az ország stabilitásának helyreállításában. Mi, magyarok ehhez hozzá fogunk járulni, de mindenkinek az a feladata, hogy megmentse az országot egy szélsőséges, kiszámíthatatlan Simiontól, és a mellette álló Călin Georgescutól” – mondta a pénzügyminiszter. Ha ezt a probléma megoldódott, akkor utána következik az a megoldás, amit egy stabil kormány biztosíthat – mutatott rá.
„Nem az a kérdés, hogy részt vesz-e a kormányzásban az RMDSZ vagy nem, de a kormány feladata az, hogy konszolidálja az állami bevételeket, és ezzel párhuzamosan gyors ütemben, csökkentse az állami kiadásokat. Vissza kell hozni a szükséges egyensúlyt az állami szektorban lévő fizetések és magánszférában, a gazdaságban lévő bérek között. Be kell férni a 7 százalékos deficitbe, és ki kell lábalni a felelőtlen költekezésből, amit két évvel ezelőtt indítottak el a volt partnereink és amit 2024-ben csúcsra járattak” – részletezte a miniszter.
Bevételnövelés nélkül nem lehet a végletekig növelni a költségeket
Mindenki – a matematikus, az űrkutató, a munkás, a tanár – legalább egy költségvetést kézben tart: a családit, mondta Tánczos Barna. Ebből kiindulva mindenki tudja, a családi költségvetésben is a költekezési lehetőségek a bevételektől függnek. Ha nem tartjuk kordában a kiadásokat, csődbe megy a család, elárverezik a házat, a felvett hiteleket végrehajtja a bank.
Kapcsolódó
„Hasonló helyzetbe kerülhet a román állam is, ha olyan vezetői lesznek, akik felelőtlenül ígérgetnek, felelőtlen döntéseket hoznak, és nem tartják szem előtt a költségvetési egyensúlyt” – fogalmazta meg a politikus. Hozzátette: „felelőtlen ígéreteknek ne dőljön be senki! Arra biztatok mindenkit, csak egy pillanatig gondolja el, hogy egy költségvetést kell adminisztráljon: ha nem nőnek a bevételek, senki nem tudja a végletekig növelni a költségeket.”
Tánczos Barna rámutatott, ő is szeretne holnap nagyobb nyugdíjakat, kétszer ekkora beruházásokat, még több pénzt oktatásra, kutatásra, autópálya-építésre. „De ez az ország bizonyos szintű bevételek generálására képes. Amíg ezek adottak, a költségeket kordában kell tartani. Ne ringassuk magukat hiú ábrándokba, ne higgyünk a felelőtlen ígérgetéseknek, lehetetlen megvalósítani azt, amire nincs költségvetési keret” – szögezte le.
Racionális gondolkodással sikerült megtartani az egyensúlyt
A szaktárcavezető ugyanakkor felidézte, a román államba vetett bizalmat decembertől április végéig az RMDSZ hozta vissza. Amikor átvették a pénzügyminisztériumot, olyan helyzetben volt az ország, amire nem volt precedens az elmúlt 10-15 évben.
„Azzal a racionális, kimért gondolkodással, amely az erdélyi magyar embereket jellemzi, tudtuk áprilisig megtartani a relatív egyensúlyt. Jó tendencián vagyunk, elkezdtek csökkenni az állami kiadások, nőnek a bevételek, ha ezt folytatni tudjuk, közép- és hosszú távon meg lehet oldani a problémákat. Ne álmodjunk arról, hogy két nap alatt a megválasztott elnök csodát tehet, és beköszönt a kánaán. A gazdaság és a matematika kegyetlen tudomány: van pénz vagy nincs, működik a gazdaság vagy nem” – részletezte a pénzügyminiszter.
Meglátása szerint, az ország hitelét, szavahihetőségét vissza lehet állítani, de kitartó munka kell hozzá, politikai stabilitás. „Remélhetőleg nyerni fog Nicușor Dan, és utána az országot ismét stabil pályára lehet helyezni” – összegzett Tánczos Barna.
CSAK SAJÁT