Szaporodnak a kollektív elbocsátások, egyre több cég tervez karcsúsítást

Januárban 29 munkáltató jelentette be, hogy kollektív elbocsátást hajt végre. A legtöbb munkahely Bákóban szűnik meg.  

Nem rajtolt jól a hazai gazdaság 2025-ben, egymást érték a gyárbezárásokról és kollektív elbocsátásokról szóló hírek. Januárban 29 kollektív elbocsátást jelentettek be a munkáltatók, a leépítések révén 2285 munkahely szánik meg, adta hírül az economedia.ro. Az Országos Munkaügyi Felügyelőség (ANOFM) tájákoztatása szerint május végéig további 3105 dolgozó veszítheti el az állását.Egyelőre még nem nehéz munkát találni | Fotó: Pixabay

A legtöbb munkahely Bákóban szűnik meg. A moldvai megyében 724 embert bocsátanak el, közülük 620-an az építőiparban dolgoznak. Iași megyében 353, Doljban, Konstancában és Temesben pedig 267, 263, illetve 233 dolgozótól válnak meg a munkáltatók a mostanáig bejelentett elbocsátások keretében.

Erdélyben Szeben (196 munkahely), Brassó (177 munkahely), Hunyad (93) és Hargita (61) megyében is sor kerül leépítésekre.     

A közelmúltban bejelentett elbocsátások ellenére továbbra is munkaerőhiány van. “Országos szinten a munkáltatók részéről van kereslet a munkaerő iránt, az elbocsátottak könnyen visszatérhetnek a munkaerőpiacra” – idézi az economedia.ro az ANOFM közleményét. A felügyelőség február közepén 34 360 betöltetlen munkahelyet tartott nyilván.

Tavaly 209 kollektív elbocsátásra került sor, ami 22 232 munkavállalót érintett, 50 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A legtöbb állás, 2422, Bukarestben szűnt meg, de sok munkahely esett áldozatul a leépítéseknek Temes (969 munkahely), Bihar (541 munkahely), Botoșani (487), Arad (473) Brăila (463) és Argeș (439) megyében is. Hét megyében egyetlen kollektív elbocsátásra sem került sor 2024-ben, ezek közé tartozik Szilágy és Máramaros is.

A legtöbb munkahely az informatika területén, a bankszektorban, a háztartási gépek gyártása terén, az autóiparban és az építőiparban szűnt meg.

A PwC Románia által végzett felmérés szerint idén januárban a megkérdezett cégvezetők 11 százaléka mondta azt, hogy elbocsátásokat tervez. Ez robbanásszerű emelkedés az egy évvel korábbi 2 százalékhoz képest. Idén az informatikai cégek 45 százalékánál tartják valószínűnek, hogy csökkentik az alkalmazottak számát.   

Kapcsolódók

Kimaradt?