Sikersztorik: 36 vállalkozást állított lábra egy Hargita megyei mentorprogram

Véget ért az a kezdő vállalkozásokat támogató mentorprogram, amelyet 2018-ban indított útjára a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány és a csíkszeredai Hargita Megyei Innovációs és Inkubációs Szövetség. Több mint 10 millió lej, 1205 érdeklődő, 363 sikeres vizsgázó, 162 üzleti terv, 36 új vállalkozás, 76 új munkahely – számokban így írható le a hároméves projekt, amelynek záróeseményét csütörtökön, január 28-án tartották meg Székelyudvarhelyen.

Sikeresen zárult a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért és a Hargita Megyei Innovációs és Inkubációs Szövetség által kivitelezés alatt álló SPEED - Egy Hatékony és Fejlett Gazdaságért elnevezésű projektje. A közép-romániai fejlesztési régió hat megyéjére (Hargita, Kovászna, Brassó, Maros, Szeben és Fehér megye) kiterjedő 10 683 494 lejes összértékű, három éves projekt rövid távú célja az volt, hogy 36 vállalkozás jöjjön létre a régióban (ezeket a projekt végéig, 2020 decemberéig kísérték figyelemmel és támogatták anyagi és szellemi tőkével), hosszú távon pedig a régióban élő lakosság életszínvonalának és vállalkozói képességeinek fejlesztése, nem mezőgazdasági városi vállalkozások kialakítása, valamint tartós és minőségi munkahelyek megteremtése.

A 2018 januárjában elindult projekt keretében 1205 személyt tájékoztattak a projektbe való bekapcsolódás hozadékairól; 363 személy végezte el sikeresen a vállalkozásfejlesztő tanfolyamot; 162 üzleti tervet nyújtottak be az üzleti tervek versenyére, amelyből 36 üzletei tervet választottak ki vissza nem térítendő támogatásra, egyenként legtöbb 177 740 lej értékben; 36 személy vett részt gyakorlatozáson, a választott gazdasági területén, a projekt keretében pedig 76 új munkahely jött létre.

Hosszú és rövid három év

„Egy projekt lebonyolításában három év hosszú időszak ahhoz, hogy következetesen végig lehessen vinni, ugyanazzal a jelenléttel, lendülettel, pontossággal” – mondta Kolumbán Gábor a csütörtökön, január 28-án, Székelyudvarhelyen megtartott projektzáró sajtótájékoztatón. A Civitas Alapítvány elnöke elmondta, hogy voltak nehéz pillanatok, gyűrődések, sokat küszködtek az üzleti tervekkel, „a vállalkozójelöltek sokszor a sírás szélén álltak”, de mindenképpen sikerként könyvelhető el, hogy mind a 36 vállalkozás megélte a projekt végét. „Ugyanakkor három év rövid időszak ahhoz, hogy beleférjen a fenntarthatóság próbája, melyen kiderülhet, hogy az általunk életre segített vállalkozások hosszútávon megállják-e a helyüket, teljesül-e az a programcélunk, hogy javítjuk a térség életminőségét, főleg úgy hogy közben a vírussal is versenyezni kellett” – értékelt Kolumbán Gábor.A szerző felvételei

Nagy fába vágták a fejszét

„A költségvetést tekintve ez volt a Civitas Alapítvány legnagyobb lélegzetű projektje” – fogalmazott Kis Zoltán projektvezető, a Civitas Alapítvány részéről. Elmondta, jól tudták, hogy nagy fába vágták a fejszéjüket, sok személyhez kellett szólniuk, ahhoz, hogy megtalálják azt a keveset, akik tovább szeretnének lépni, és ezáltal álmukat megvalósítani. Nem volt könnyű, mert a közép-fejlesztési régió minden megyéjét le kellett fedjék, hiszen elvárás volt, hogy mindenütt a régióban képzési csoportokat hozzanak létre. „Bár Székelyudvarhelyen és környékén sokan ismerik a Civitas Alapítványt, volt, ahol nem is hallottak rólunk. Ilyen körülmények között irgalmatlanul nehéz volt – szó szerint – összehalászni az embereket, például Szeben vagy Fehér megyékben. De végül mindenütt összeállt az, amit megálmodtunk” - összegzett Kis Zoltán, köszönetet mondva ugyanakkor annak a 28 fős csapatnak, amely a projekt kivitelezésén dolgozott.

Kamatoztatható érték

Benedek Berta projektvezető, a Hargita Megyei Innovációs és Inkubációs Szövetség igazgatója elmondta, tudomása szerint az országban ez volt az első olyan startup program, amelynek a lebonyolítását teljes egészében civil szervezetekre bízták, legyen szó az oktatásról, az üzleti tervek kiválasztásáról, a támogatások átutalásáról, vagy akár a vállalkozások monitorizálásáról. „Ez jó példa tud lenni a következő kiírási periódusban” – vélekedett Benedek Berta, aki online módon kapcsolódott a projekt záróeseményébe. Elmondta, a projektnek van egy olyan nagy hozadéka is, amit számokkal nem lehet kimutatni: „A pályázók és a két civil szervezet személyzete között kialakult jó emberi kapcsolatokról van szó, ez az a dolog, ami hosszútávon kamatoztatható értéket jelent” – összegzett a projektvezető.

A csütörtöki sajtóeseményen szó esett arról a szakmai tanulmányról, amelyben a projekt keretében létrehozott és projekten kívüli vállalkozások képviselőinek segítségével megvizsgálták a vállalkozói környezet helyzetét Romániában, de főleg az érintett régióban. Az eseményen felszólalt több olyan vállalkozó is, akik a projektnek köszönhetően valósíthatták meg álmukat.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?