Sam Altman: Túl sokba kerül a ChatGPT-nek a „kérlek” és a „köszönöm”
Az OpenAI vezérigazgatója: Sam Altman szerint az udvarias nyelvezet, amelyet a felhasználók a ChatGPT-vel folytatott beszélgetéseik során alkalmaznak, jelentős, dollármilliókra rúgó többletköltséget okoz a vállalatnak - írja az Index. Altman azt kéri: ha a chatbotot használjuk, hagyjuk el a „kérlek” és „köszönöm” típusú formulákat.
A mesterséges intelligencia iránti lelkesedés az elmúlt hónapokban új csúcsra ért, különösen a ChatGPT új képességeinek – például a memóriának és az új képgeneráló modellnek – köszönhetően. A felhasználók egyre gyakrabban lépnek kapcsolatba az AI-al, és ezzel párhuzamosan egyre udvariasabban is beszélnek vele. Sam Altman szerint ez drága mulatság.
Egy felhasználói kérdésre válaszolva Altman az X-en (korábban Twitter) úgy fogalmazott, hogy az udvarias szófordulatok – mint a „kérlek” és „köszönöm” – hatalmas energiafogyasztással járnak, és emiatt „több tízmillió dollárt égettek el az udvarias beszélgetések miatt”. Bár pontos számokat nem közölt, a megállapítása rámutat a mesterséges intelligencia működésének kevéssé ismert árnyoldalára: minden egyes lekérdezés energiaigényes számításokat generál, amelyeket óriási adatközpontok végeznek világszerte.
Egyes becslések szerint egyetlen ChatGPT-4 lekérdezés tízszer annyi energiát emészt fel, mint egy hagyományos Google-keresés. A GPT-4 által generált száz szó akár három palack víz elpárologtatását is jelentheti a szerverek hűtéséhez, így még egy egyszerű „szívesen” válasz is meglepően nagy környezeti lábnyommal járhat.
Eljöhet az adatítéletnap
A probléma súlyát tovább növeli, hogy a ChatGPT legújabb fejlesztése – a hosszú távú memória – még több adat feldolgozását és tárolását igényli. A felhasználók kérésére most már nemcsak konkrét emlékeket tud tárolni a rendszer, hanem „chatelőzményekből származó betekintéseket” is felhasznál, hogy személyre szabottabb válaszokat adjon.
A globális adatközpontok energiaigénye ennek következtében robbanásszerűen nő. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint 2026-ra fogyasztásuk akár évi egy Németországnyi energiát is kitehet. Szakértők már most attól tartanak, hogy a digitális infrastruktúra jelenlegi fejlődési üteme előbb-utóbb meghaladja majd a bolygó energiaszolgáltató képességét – elérve az úgynevezett „adatítéletnapot”.
A technológiai óriások igyekeznek megoldásokat találni
A Google mini atomreaktorokat tervez, az Apple pedig saját karbonsemleges programjával már 60 százalékos csökkenést ért el kibocsátásában. Mindez azonban nem változtat azon a tényen, hogy a felhasználói szokások – például a túlzott udvariasság – meglepő módon is hozzájárulhatnak a környezeti terheléshez - írja az Index.
CSAK SAJÁT