Pert vesztettek a Micula fivérek, nem jár nekik a 400 millió eurós kártérítés

Pert vesztettek a Micula fivérek, a 400 millió euró értékű kártérítési per újratárgyalása nyomán az Európai Unió Törvényszéke elutasította a keresetüket. Az ítélet, amelyet a G4Media szerint ebben a hónapban hirdetett ki a törvényszék még nem jogerős, megtámadható az Európai Unió táblabíróságán.

Ahogyan korábban írtuk, az Európai Unió Törvényszéke (EUB) 2022. januárjában semmisnek nyilvánította az Európai Unió Törvényszéke azon ítéletét, amely alapján Miculáék megkapták a kártérítést. Az EUB visszaküldte az ügyet újratárgyalásra az Európai Unió Törvényszékére, amely most a Bihar megyei vállalkozók számára kedvezőtlen döntést hozott.

Azt egyelőre még nem tudni, hogy a fivéreknek vissza kell-e majd fizessék a kapott pénzt, a jogerős döntésre ugyanis még várni kell. Az emlékezetes, hogy miután az Európai Unió Törvényszékének 2019-es ítéletét semmisnek nyilvánították az adóhatóság megpróbálta behajtani a korábban kifizetett kártérítést, de eredménytelenül, mert a belényesi bíróság jogerős döntésig felfüggesztette a végrehajtást.

Fotó: European Drinks

Pedig már közel húsz éve tart a pereskedés. A fivérek 2005-ben perelték be a román államot, mert az EU-s csatlakozási tárgyalások során megszüntetett bizonyos, a hátrányos helyzetű vidékeken zajló beruházásokért káró adókedvezményeket. Bár a felperesek románok, Bihar megyében születtek és a rendszerváltás óta életvitelszerűen Romániában tartózkodnak, svéd állampolgárként külföldi befektetőknek tekintik magukat.

Elhúzódó pereskedés

A Világbank mellett működő Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) 2013-ban úgy döntött, hogy Románia 178 millió eurót köteles fizetni a két bihari üzletembernek, amiből 84,5 millió kárpótlás, a fennmaradó összeget pedig büntetőkamatok teszik ki. 2019-re az összeg 395 millió euróra nőtt.

2015 márciusában azonban az Európai Bizottság a kárpótlást állami támogatásnak, s mint ilyet a szabadpiaccal összeegyeztethetetlennek nyilvánította. A Micula testvérek az Európai Bizottság (EB) döntését megtámadták az Európai Unió Törvényszékén, mely 2019 júniusában megsemmisítette azt, arra hivatkozva, hogy az EB túllépte a hatáskörét, mivel 2005-ben, amikor a per kezdődött, Románia még nem volt EU-tagállam.

2019 decemberében Miculaék zároltatták több állami vállalat, köztük a Nucleaelectrica bankszámláit, mire az Orban-kormány pár nappal később átutalt nekik 280 millió eurót.

Időközben a Micula testvérek még egy pert indítottak Románia ellen, 2 milliárd euró kártérítést igényelve, arra hivatkozva, hogy túladóztatták az általuk gyártott szeszes italokat. Ezt a keresetet az ICSID 2020-ban elutasított, majd idén januárban egy felebbviteli testület megerősítette az ICSID korábbi döntését.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?