Pert nyert Romániával szemben az OMV

Éveken át fölöslegesen pereskedett a kormány, most kamatokat és perköltséget is fizethet. 

Az OMV javára ítélt a párizsi táblabíróság a román kormány elleni perben, számolt be a profit.ro. Ez azt jelenti, hogy a kormánynak 155,5 millió lej értékű kártérítést kell kifizetnie az osztrák kőolajipari vállalatnak, amire még rájönnek a kamatok és a perköltségek.

Az OMV még 2017-ben, a privatizációs szerződés be nem tartása miatt nyújtotta be a keresetet a párizsi nemzetközi kereskedelmi bíróságon (ICC).

A szerződés szerint az állam vállalta, hogy megtéríti az OMV-nek azokat a környezetvédelmi beruházásokat, amelyeket az egykori állami tulajdonban levő Petrom vállalat által okozott szennyezések kiküszöbölése, valamint a környezet rehabilitálása érdekében kell végrehajtania a szerződéskötést követő 30 évben.Fizethet a román állam | Fotó: Facebook/OMV

Az osztrák társaság 2016 áprilisában értesítette az akkori bukaresti kormányt, hogy 34 millió eurót költöttek olajkutak fertőtlenítésére, a környezet rehabilitációjára, és ezt az összeget az államnak kell állnia. A feleknek 180 nap állt a rendelkezésükre, hogy megegyezzenek, de mivel ez nem történt meg, az OMV a következő év márciusának elején a párizsi bírósághoz fordult a kártérítési követeléssel.

Az ICC 2022-ben a felperes javára ítélt, azonban a kormány képviselő környezetvédelmi tárca fellebbezett. A minisztérium arra alapozta a beadványát, hogy az OMV követelései ellentétesek az uniós joggal, s mint ilyenek, törvénytelen állami támogatásnak minősülnek. A kőolajipari vállalat rámutatott, hogy az érvelés nem helytálló, ugyanis a román állam, a privatizációs szerződés alapján már korábban is eszközölt ilyen kifizetéseket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?