Pénzügyi viták lassítják az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei szakaszának építését

Továbbra is igen bizonytalan, hogy mikor is kezdődhet meg az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Bihar és Bisztraterebes (Chiribiș) közötti 28,5 kilométeres szakaszának építése, mert a kivitelező és a beruházást finanszírozó Országos Autópálya- és Közútkezelő Társaság (CNAIR) között vita alakult ki a többletköltségekről.

A kivitelezést tenderen elnyerő nagyváradi Selina vállalat, amely megépítette az országhatár és a Bihar közötti ötkilométeres sztrádaszakaszt is, a kivitelezési szerződésben foglalt keretösszegen felül további 120 millió lej értékű többletkiadást állapított meg, miután összeállították a korábban az amerikai Bechtel által részben elvégzett munkálatok folytatásának műszaki dokumentációját. E szerint félig-meddig elkészült Bihar megyei szakasz egyik részén, 900 méter hosszan további talajerősítő munkálatokat kell elvégezni, ez pedig nem szerepelt a tenderfüzetben.

Évtizede így áll sztrádaépítés Bihar megyében Szalárd és Siter között | Fotó: Pro Infrastructura Egyesület

Az infrastrukturális nagyberuházásokat nyomon követő Pro Infrastructura Egyesület Facebook-bejegyzése szerint ahhoz, folytatódhasson a munka, át kell ütemezni az elvégzendő feladatokat, hogy 2024-re befejeződhessen „ennek az elátkozott szakasznak” az építése, 20 évvel az első kapavágás után. Felhívják a figyelmet arra, hogy a 2017-ben megszervezett versenytárgyalás alkalmával a becsült érték 72 százalékával nyerte el a beruházást a kivitelező.

A finanszírozó hatóság ugyanis 450 millió lej körüli értékre becsülte a 28,5 kilométer sztráda megépítését, a Selina pedig 326 milliós ajánlatával nyerte meg a tendert. A most jelzett 120 milliós többletkiadással együtt a beruházás értéke nagyjából ugyanannyi, mint amennyit megállapított a CNAIR a versenytárgyalás meghirdetésekor négy esztendővel ezelőtt.

A Selina által jelzett mintegy 120 milliós plusz költség a beruházás teljes értékének a 37 százalékát teszi ki. A közútkezelő azt kérte a kivitelezőtől, hogy tartsa be a szerződésben foglaltat. „További munkálatok elvégzésére akkor lesz lehetséges, ha ellenőrzik és jóváhagyják a beruházás műszaki dokumentációját” – közölte a CNAIR. Ugyanakkor tudatták, a kivitelező eleve háromhónapos késéssel adta le a műszaki terveket, miután az eredeti elgondolást elvetették, arra hivatkozva, hogy az nem felel meg a feladatkiírásnak.

A Selina tulajdonos-vezérigazgatója a Jurnal Bihorean című napilapnak elmondta, a nézeteltérés ellenére a kivitelezési szerződés felbontása nincs terítéken. „Múlt héten volt egy munkaülésünk az összes döntéshozó faktorral, a CNAIR képviselője, a tervezők, a szakértők és a kivitelező képviselője. Keressük a megoldást a szerződésben foglaltak folytatására. Figyelembe véve, hogy az autópálya első tervének elkészítése óta eltelt 18 év, nem könnyű megtalálni a megoldást” – fogalmazott Beniamin Rus.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Szerinte a tender feladatkiíró füzete kötelezi a vállalkozót, hogy készítsen új felmérést, mert ami jelenleg a CNAIR rendelkezésére áll, az régi, 2016-ban készült. Az igazgató hangsúlyozta, hogy a befektetést „a jelenlegi helyzethez és árakhoz kell igazítani, amely más építési módszerek, illetve más anyagok használatát jelenti”. Mint mondta, ők nem a szerződésben foglalt tételek módosítását kérik, hanem új típusú munkálatok elvégzését látják szükségesnek a földtani és a műszaki elemzések alapján.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?