Nyakunkon a stagfláció?
A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a gazdaság nagyon nincs jó állapotban.
A stagfláció a gazdaság azon állapotát leíró szakkifejezés, melyet viszonylag magas infláció és alacsony gazdasági növekedés jellemez. Ez a két jelenség általában nem jár kéz a kézben. A stagfláció elég ritkán jelentkezik, utoljára a 70-es években volt rá példa az Egyesült Államokban, s nehezebben lehet kijönni belőle, mint a recesszióból.
Az elemzők úgy látják, hogy a hazai gazdaságban érvényesülő folyamatok nagy valószínűséggel stagflációt vetítenek előre. Az idei első negyedévben a gazdaság stagnált 2024 utolsó negyedévéhez képest, míg az elmúlt év azonos időszakához viszonyítva mindössze 0,2 százalékkal nőtt. Ugyanakkor az infláció nem lassul, áprilisban éppúgy 4,9 százalék volt, mint az előző hónapban.
A BCR a korábbi 3,7 százalékról 4 százalékra emelte az éves átlagos inflációra vonatkozó prognózisát, s várhatóan a Román Nemzeti Bank (BNR) is felfelé fogja módosítani az előrejelzését.
Az első negyedévben az ipari termelés 3,1 százalékkal volt kisebb, mint 2024 azonos időszakában, míg 2024 utolsó negyedévétől 0,4 százalékkal maradt el. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai azt mutatják, hogy a lakossági fogyasztás mindössze 3,4 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami elmarad az infláció értékétől.
A gazdaságnak a reméltnél jóval gyengébb teljesítménye ellenére a BCR fenntartja az 1,8 százalékos éves növekedésre vonatkozó előrejelzését. Egyelőre. „Elismerjük, hogy a prognózis lefelé történő módosításának a kockázata nő. (…) Az adópolitika fékezőleg hathat a GDP idei növekedésére” – nyilatkozta a cursdeguvernare.ro elemző portálnak Vlad Ioniță, a BCR vezető közgazdásza.
Valentin Tătaru és Ștefan Posea, az ING közgazdászai hagsúlyozzák, nő a kockázata annak, hogy a gazdaság a vártnál gyengébben teljesítsen. Az ING korábban is mindössze 1,2 százalékos gazdasági növekedést jósolt 2025-re, ami a kormány által remélt értéknek a felét sem éri el.
„Az adatok problémákat jeleznek azi par, az építőipar és a szolgáltatások terén, a fogyasztók óvatos viselkedésének a kontextusában” – mondják az ING szakemberei.
A közelmúltban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (ERDB) is lefelé módosította a Romániára vonatkozó prognózisát, már csak 1,6 százalékos éves gazadasági növekedésre számít.
Az idei költségvetés tervezetének elkészítésekor a kormány a gazdaság 2,5 százalékos bővülésével számolt, amiben már a tavalyi év végén sem hitt egyetlen független elemző sem.