banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Nem keletkeztek zavarok az agrár-élelmiszeripari piacon a mezőgazdasági miniszter szerint

A román agrár-élelmiszeripari piac nem szenvedett „jelentős” változásokat vagy zavarokat az orosz–ukrán háború következtében – közölte hétfőn Adrian Chesnoiu mezőgazdasági miniszter.

Nincs gond az ellátással | Illusztráció: PexelsA Szociáldemokrata Párt (PSD) székhelyén tartott sajtótájékoztatóján a tárcavezető elmondta: a kormány szükséges esetén „válaszintézkedésekkel” közbe tudni lépni a piaci zavarok elkerüléséért.

Adrian Chesnoiu közölte, hogy az uniós agrárminiszterek a március 2-i távértekezletükön meghozzák azokat az államközi és európai szintű intézkedéseket, amelyek kivédik az esetleges „beavatkozásokat” az uniós agrár-élelmiszeripari piac alakulásába.

Kenyérhiány lehet a Közel-Keleten

A nagy-britanniai Middle East Monitor hírportál hétfői cikkében ugyanakkor azt írta, hogy sok közel-keleti ország gabonaellátása kerülhet veszélybe a harcok miatt. E szerint kenyérhiány léphet fel több arab országban, köztük a polgárháború sújtotta Jemenben is, ahol így is milliókat fenyeget éhínség.

A portál a washingtoni székhelyű Middle East Institute (MEI) elemzésére hivatkozva emlékeztet arra, hogy a közel-keleti országok elsősorban Ukrajnából és Oroszországból szerzik be a gabonát, a kenyérhiány pedig tüntetéseket és bizonytalanságot okozhat a térségben. Az intézet kiemelte: Ukrajna gabonaexportjának mintegy fele az észak-afrikai régióba kerül. „A háború esetén fellépő ellátási nehézségek súlyos csapást mérnének az élelmiszerimportra berendezkedett országokra, például Egyiptomra, Jemenre, Líbiára, és Libanonra” – áll a jelentésben.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium tavalyi jelentése szerint a közel-keleti térség államai több mint 36 millió tonnányi gabonát importáltak, nagyrészt Ukrajnából és Oroszországból. A jelentésben arra is figyelmeztettek, hogy ez az importmennyiség Iránban, Irakban és Szíriában a szárazság és az egyre gyakoribb hőhullámok miatt emelkedni fog.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

David Beasley, az ENSZ Élelmezési Világprogramjának (WFP) igazgatója máris kijelentette, hogy a háború „drámai hatással lesz” a régióra. A WFP adatai szerint egyedül Szíriában – amely a 2011-ben kezdődött polgárháború előtt saját maga el tudta látni élelemmel az állampolgárok zömét – mintegy 12,4 millió embert fenyeget a bizonytalan élelmiszer-ellátás. Az ország tavaly 1,5 millió tonna gabonát importált, nagyrészt Oroszországból.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?