Multik Romániában: milliárdos forgalom, nulla termelés

Egy sor multinacionális vállalat megszüntette a termelést idehaza, de továbbra is hatalmas forgalmat bonyolít importtermékekkel.

A romániai gazdaság egyik gyenge pontja a külkereskedelem, pontosabban a csillagászati külkereskedelmi mérleghiány, ami november végén meghaladta a 30 milliárd eurót. Ez annak a következménye, hogy sokkal többet fogyasztunk, mint amennyit idehaza megtermelünk, a hiányzó termékmennyiséget importtal pótoljuk.A profit számít nekik, nem a termelés | Fotó: AdobeStock

Öt multinacionális nagyvállalat összesen kb. 1 milliárd euróval járul hozzá a mérleghiányhoz. Ezen cégekben az a közös, hogy óriási értékben forgalmazzák a termékeiket, melyek kivétel nélkül külföldről érkeznek.

A világ egyik legnagyobb élelmiszeripari vállalata, a Nestle, 2023-ban 1,46 milliárd lejes forgalmat bonyolított Romániában. A cégnek közel 100 gyára van a kontinens 23 országában, mi azonban kivételnek számítunk, írja a Ziarul Financiar. Nem volt ez mindig így, a Nestlének volt ugyanis egy gyára Temesváron. 2019-ben, amikor a cégvezetés bezárta, az üzem 10 ezer tonna édességet és instant kávét termelt. A térség tele van Nestle gyárakkal: Lengyelországban öt van, Csehországban három, Magyarországon, Szlovákiában, Bulgáriában és Szerbiában pedig egy-egy.

A Ferrero az egyik legnagyobb édességgyártó, mely közel 23 százalékos részesedéssel dominálja a csokoládé hazai piacát. Az olasz cég 1,519 milliárd lejes árbevétellel zárta a 2023-as évet, amit kizárólag importtermékek forgalmazásával ért el. A Ferrerónak sosem volt termelése Romániában.

A kozmetikumok terén a L'Oreal a hazai piacvezető, legutóbbi ismert árbevétele 975 millió lej. A francia vállalatnak 20 üzeme van Európában, Romániában azonban nincs, s korábban sem volt.

A Mars két évvel ezelőtt 996 millió lej értékben adott el az országban édességet, rágógumit és állateledelt. Ezek a termékek mind külföldről érkeztek, egy részüket Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban gyártották.

A Colgate-Palmolive a fogkrémek terén a hazai piacvezető, 382 millió lejes éves árbevétellel. Az amerikai vállalat 2008-ban zárta be brassói gyárát, a termelés hatákonyságának növelésére hivatkozva. Azóta főleg Lengyelországban gyártott termékeket forgalmaz Romániában.  

Kapcsolódók

Kimaradt?