banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Mit vásárolhat száz euróból egy romániai, egy bolgár és egy magyar?

Bulgáriában és Romániában a legalacsonyabbak a bútorok és a háztartási cikkek árai az EU-ban – derül ki a statisztikai hivatal adataiból, amely a vásárlóerőt elemezte uniós összehasonlításban. Bulgáriában legolcsóbbb az ital és dohányáru, és összességében Bulgáriában és Romániában a legalacsonyabbak a fogyasztási cikkek árai. 

Az összehasonlítást az Eurostat 2023 decemberében végezte az összehasonlítható áruk és szolgáltatások fogyasztói árai alapján, melyeket a részt vevő országokból gyűjtöttek, és amelyek reprezentatívak lehetnek a 36 európai ország fogyasztási szokásaira vonatkozóan, írja a Hotnews.ro.

A háztartási fogyasztás árszínvonalindexei az uniós átlaghoz képest

Az árszínvonalindex az Európai Unió átlagához viszonyítva hasonlítja össze az egyes országok árszínvonalát. Az árszínvonalindexek kifejezik, hogy a különböző országokban az egyes árucsoportok és szolgáltatások esetében hány egységnyi azonos valuta szükséges azonos mennyiségű áru és szolgáltatás megvásárlásához. A fogyasztási cikkek és szolgáltatások esetében a végső fogyasztásban 100 eurót kell fizetni uniós szinten, Romániában és Bulgáriában viszont 59 eurót. A skála másik végén Dánia áll 149 euróval.

Illusztráció | Fotó forrása: Adobe StockA háztartások végső fogyasztásában a fogyasztási cikkek és szolgáltatások árszintje a tagállamok közül Bulgáriában és Romániában volt a legalacsonyabb, 41%-kal az uniós átlag alatt, majd Lengyelország következik (39%-kal az uniós átlag alatt).

Romániában a legolcsóbb az élelmiszer 

Ha az árszínvonalindexeket a főbb áru- és szolgáltatáscsoportokra lebontva nézzük, az Eurostat adatai szerint az élelmiszerek és alkoholmentes italok esetében Románia a legolcsóbb tagállam (72%), amelyet Lengyelország követ (73%), a skála másik végén pedig Dánia és Luxemburg áll, ahol a legmagasabb az árszínvonal ebben a termékcsoportban (121%).

Illusztráció | Fotó forrása: AgerpresBulgáriában a legalacsonyabb az árszínvonal az alkoholos italok és dohányáruk csoportjában (66%), valamint a ruházat és lábbeli (80%), illetve a háztartási karbantartás, víz, villany, gáz és egyéb tüzelőanyagok (38%) esetében. Őket Lengyelország követi az alkoholos italok és dohányáruk, valamint a háztartási karbantartás, víz, villany, gáz és egyéb tüzelőanyagok árszínvonala tekintetében.

Illusztráció | Fotó forrása: PixabayBulgária ellenpólusa Írország, ahol EU-szinten legdrágábbak az alkoholos italok és dohányáruk (216%), illetve a háztartási karbantartás, víz, villany, gáz és egyéb tüzelőanyagok (195%) csoportjaiba tartozó termékek.

Illusztráció | Fotó forrása: PexelsAz EU országai közül Bulgáriában és Romániában a legalacsonyabb az árszínvonal a bútorok, háztartási berendezések és a háztartások szokásos karbantartása csoportban (71%). Magyarország továbbra is a legolcsóbb tagállam a közlekedés (70%) terén. Lengyelországban legolcsóbb a szabadidő és kultúra (62%), és Bulgáriában a legalacsonyabb az árszint a szállás- és éttermi szolgáltatások (50%) esetében.

A tagállamok közül Luxemburgban a legmagasabbak az árak a lakberendezés, háztartási felszerelés és a háztartások rendszeres karbantartása (128%) terén. Dániában a legdrágább az EU-ban a közlekedés (129%), a szabadidő és kultúra (143%), valamint a szálláshely és éttermi szolgáltatások (154%) csoportjaiba tartozó termékek.

Azonos értékek Romániában és Magyarországon  

Romániában és Magyarországon a vásárlóerő-paritáson számított egy főre jutó GDP volumenindexe azonos értéket mutat, és az uniós átlag 76%-át éri el. Az egy főre jutó bruttó hazai termék legalacsonyabb értékét 2022-ben Bulgária érte el, 38%-kal az uniós átlag alatt.

Az egy főre jutó GDP legmagasabb értékét az Európai Unióban Luxemburgban regisztrálták, amely 156%-kal haladta meg az uniós átlagot. Ez részben azzal magyarázható, hogy a külföldi állampolgárok nagy száma magas arányt képvisel az ország teljes munkaerő-állományában, és hozzájárul a GDP-hez, de nem része a rezidens lakosságnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?