Még egy erdélyi gyár szűnik meg
Tavaly még a Lockheed Martinnal közösen akart gyárat építeni, most a székhelyét is eladta a Sinteza SA.
Eladta székhelyként szolgáló nagyváradi telephelyét a Sinteza, adta hírül az economica.net. A vegyipari részvénytársaság 1,68 millió euró plusz áfáért értékesítette Nagyváradnak a magyar határ felőli részén található ipari negyedben, a Borsi úton fekvő 30 ezer négyzetméteres telkét, melyen hét épület található.
A versenytárgyaláson az ingatlan kikiáltási áron talált gazdára. A vállalat nem közölte, hogy ki a vásárló, sem azt, hogy mi lesz a telek és a rajta található épület sorsa. Az sem egyértelmű, hogy mi történik a céggel, új helyen folytatja-e a termelést vagy felszámolják, bár az elmúlt évek gazdálkodási adatainak fényében utóbbi tűnik valószínűbbnek.
2005-ben a Sinteza még 250 alkalmazottal működött, tavaly azonban már csak 45 dolgozója volt. Az elmúlt bő másfél évtized bevételi csúcsát 2021-ben érte el a vállalat 42,6 millió lejjel, ami 2023-ra 14,5 millió, tavaly pedig 2,7 millió lejre csökkent.
Az elmúlt évtizedben mindössze háromszor termelt nyereséget, 2024-et 8,7 millió lej veszteséggel, s közel 17,1 millió lejes adósságállománnyal zárta.
A Sinteza 2024-ben bejelentette, hogy a Lockheed Martinnal közösen fog villanyáram tárolására szolgáló ipari akkumulátorokat gyártani. A beruházásra 50 millió eurós támogatás volt elkülönítve az országos helyreállítási terv (PNRR) keretösszegéből.
Idén májusban a vállalat igazgatótanácsa úgy döntött, hogy mégsem vágnak bele a beruházásba. A cégvezetés arra hivatkozott, hogy az amerikai partner által kifejlesztett technológia ígéretes, azonban egyelőre nincsenek meg a feltételek a fenntartható módon történő alkalmazásához. Ugyancsak májusban hirdették meg a versenytárgyalást a telephelyre.
A Sinteza több mint százéves múltra tekint vissza, az elődjének számító Aurora vegyipari gyár ugyanis 1905-ben kezdte meg a működését. A Sinteza, mint állami vállalat, 1954-ben jött létre az Aurora, valamint az 1922, illetve 1923-ban alapított Vesta és Zankl & Sons összevonása révén. A kommunizmus idején a legnagyobb váradi üzemek közé tartozott. A Sintezát 1990-ben privatizálták, az utóbbi években kizárólag benzoesav gyártásával foglalkozott.
CSAK SAJÁT