Maszol: Ezek voltak 2024 meghatározó gazdasági eseményei
Sosem épült még annyi autópálya egy év alatt, mint 2024-ben, negvalósult az elmúlt évtized legnagyobb zöldmezős beruházása, a nyugdíjak pedig átlagban 40 százalékkal nőttek, azonban horribilis a költségvetési hiány, az államadósság pedig rohamtempóban nő.
Gazdasági szempontból igencsak mozgalmas volt 2024, bár a meghatározó történések zöme a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető kedvezőnek. Az év adóügyi újdonságok tömkelegét hozta, melyek közül a legnagyobb horderejű az e-számla bevezetése volt. Kezdettől fogva sejteni lehetett, hogy ez rengeteg bosszúságot fog okozni a cégeknek, ami maximálisan be is igazolódott.
Kapcsolódó
Február elején kiderült, hogy 20 év után eltűnik a piacról az erdélyi magyarok számára minden bizonnyal legkedvesebb bank, az OTP. A magyar pénzintézet romániai leányvállalatát a kolozsvári Transilvania Bank vásárolta meg. Az új tulajdonos biztosította az ügyfeleket, hogy semmit nem fognak megérezni a váltásból, marad a kétnyelvűség is a bankfiókokban.
Kapcsolódó
Nagyon reméltük, hogy 2024-ben az infláció tartósan csökkenő pályára áll, azonban már januárban csalódnunk kellett: a decemberi 6,6 százalék után januárban a fogyasztói árak átlagosan már 7,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Sajnálatos módon a drágulásokat később sem sikerült megfékezni, még novemberben is 5,11 százalék volt az inflációs ráta, ami jóval meghaladta az egy hónappal korábbi 4,67 százalékot.
Kapcsolódó
Márciusban kiderült, hogy megbukott a 2024-es központi költségvetés, a Ciolacu-kabinet teljesen irreális büdzsét készített. Miközben a kormány éves szinten 5 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánnyal számolt, február végén már 1,67 százalékos volt a deficit, ami főleg az elszabadult kiadásoknak volt az eredménye. Az államháztartás állapota hónapról-hónapra romlott, az éves költségvetési hiány bőven 8 százalék fölött lesz.
Kapcsolódó
A költségvetési hiánnyal párhuzamosan az államadósság is rohamos növekedésbe kezdett. 2023 végén még csak a GDP 48,9 százalékát tette ki az ország adósságállománya, február végén azonban már az 52,4 százalékát. Az eladósodásunk egész évben folytatódott, szeptemberben már a GDP 53,1 százalékát tette ki az adósságállomány.
Kapcsolódó
Siralmas jubileumhoz érkezett júniusban az észak-erdélyi autópálya, ugyanis kereken 20 éve kezdődött el az építése. Két évtized alatt 282 kilométert sikerül megépíteni belőle, 138 kilométer összhosszúságú hat sztrádaszakasz pedig a tervezés vagy a kivitelezés fázisában van. Ha minden a tervek szerint megy majd, akkor 2031-ben lehet majd folyamatosan autópályán közlekedve eljutni Marosvásárhelyről a magyar határig.
Szeptemberben 3,8 millió nyugdíjas kapott több pénzt a juttatások újraszámolásának köszönhetően. A nyugdíjak átlagban 26,65 százalékkal növekedtek, az átlagnyugdíj összege pedig az augusztusi 2293 lejről 2792 lejre nőtt. Ez már a második emelés volt idén, ugyanis január 1-től az infláció mértékével, 13,8 százalékkal növelték a nyugdíjakat. Bár örvendetes, hogy nyugdíjasok milliói élnek jobban, mint korábban, tény, hogy a szeptemberi emelésre nem volt meg a pénzügyi fedezet, a pluszkiadást teljes egészében hitelből fedezte a kormány.
Szeptemberben felavatták az elmúlt 10 év legnagyobb zöldmezős beruházását. A finn Nokian Tyres gyára 650 millió eurós befektetéssel jött létre, amihez az állam egy 99,5 millió eurós támogatással járult hozzá. Csúcsra járatott termeléssel az üzem évi 6 millió gumiabroncsot képes legyártani.
Kapcsolódó
December elején az Európai Bizottság az év végéig felfüggesztette az országos helyreállítási terv (PNRR) kifizetéseit Románia számára. Ennek az oka az, hogy a parlament novemberben módosította a katonai nyugdíjak emelésének szabályzatát, amivel lenullázta a különnyugdíjaknak a PNRR-s finanszírozások feltételének minősülő reformját. Az ombudsman megtámadta a módosítást az Alkotmánybíróságon, a testület pedig december 17-i ülésén februárra halasztotta a döntést. Valószínű, hogy az EB januárban nem fogja feloldani a források befagyasztását, mivel annak az oka továbbra is fennáll.
Kapcsolódó
Abszolút rekordot állítottunk be idén az újonnan átadott sztrádaszakaszok hosszát tekintve. 2024-ben 201 km hosszúságú sztrádaszakasz és gyorsforgalmi út épült Romániában, ami lényegesen meghaladja a 2013 óta fennálló 117,9 kilométeres rekordot. Ezzel 1272,9 kilométerre nőtt Románia modern közúti hálózata.