Luxus nőnek lenni? – A cigarettáéval azonos az intim higiéniai termékek áfája
Világszerte jellemző, hogy a nők magas adót fizetnek az intim higiéniai termékek, például a tamponok és tisztasági betétek után. A legtöbb országban ezeknek az alapvető szükségleteknek magas az áfája (TVA), holott szükségszerűségükre való tekintettel az ilyen termékekre alacsonyabb adókulcsot kellene alkalmazni. A jelenlegi árak miatt sok esetben egyenesen luxuscikként kezelik ezeket.
A helyzet Romániában is hasonló, ahol a szenátus ugyan elfogadott egy olyan törvénytervezetet, amely 19-ről 9 százalékra csökkentené a személyes higiéniai termékek – gyermek- és felnőttpelenkák, valamint a menstruációs termékek – áfáját, de a képviselőház még nem tűzte napirendre, jelenleg a bizottságokban tárgyalják – mondta el a Maszolnak Csép Éva Andrea, az RMDSZ képviselője.
Emlékeztetett arra, hogy Romániában nagyon sokan mélyszegénységben élnek. Az első dolog, amelyet a szegényebb körülmények között élő családok megvonnak maguktól, azok az egészségügyi és kozmetikai termékek, amelyeket nélkülözhetőnek tartanak. „Nem véletlenül szerveztük a Nem luxustáska programot, és támogatjuk a Fogadj örökbe egy anyát mozgalmat. Olyan kezdeményezésekről van szó, amelyekkel egy kicsit segítünk. Ha a női higiéniai termékekről beszélünk – tamponról, betétről –, fontos tudatosítani, hogy ezek szükségletek, nem luxuscikkek” – hangsúlyozta Csép Éva Andrea.
A képviselő elmondta, hogy más pártok női parlamenti képviselőivel közösen megpróbáltak átvinni egy olyan tervezetet, amely havonta egy csomag intim higiéniai terméket biztosított volna értékjeggyel, amit kizárólag erre a célra lehetett volna beváltani a boltokban. Ezt a javaslatot azonban nem tudták törvényerőre emelni.
Egy másik lehetséges megoldás az lenne, ha az iskolákkal együttműködve betét-automatákat helyeznének el a mosdókban, és ezeket összekötnék a szexuális felvilágosítással, hogy a fiatalok megértsék, mit kell tenniük ezekben a helyzetekben.
Csép Éva Andrea figyelmeztetett, hogy Romániában óriási a menstruációs szegénység: sok lány nem megy iskolába a menstruáció idején, mert nem tudják tisztán tartani magukat. Annak érdekében, hogy ez ne járuljon hozzá az iskolaelhagyáshoz, mindenképpen lépni kell.
A tervezetben benne maradt a pelenka áfájára vonatkozó rész is, amely segítene abban, hogy a fiatalok ne tekintsék akadálynak a pelenkavásárlást, amikor családalapítást terveznek.
A politikus hangsúlyozta, hogy az RMDSZ családtámogatási programjában szerepel a tejpor és a pelenka áfamentessége vagy az áfa jelentős csökkentése. „A pelenka sem luxus, hanem alapvető szükséglet. Amikor a fiatalok gyermeket vállalnak, nem kellene kérdésnek lennie, hogy megengedhetnek-e maguknak egy ilyen költséget. Sok esetben a fiatalok a pelenka árának számításával kezdik a családtervezést.”
Az áfacsökkentés kérdése azonban vitás. A gazdasági elemzők felhívták a figyelmet arra, hogy az áfacsökkentés ellenére sem biztos, hogy a vállalkozók nem emelik meg a profitjukat. Amíg nincs megállapítva egy plafonérték, nehéz lesz valóban elérni, hogy a kereskedők ne nyerészkedjenek a kedvezményen.
Csép Éva Andrea hozzátette: „Azt szeretnénk, ha a tervezet valóban működőképes lenne, és ténylegesen segítene. Úgy gondoljuk, hogy a tervezet jelenlegi formájában még javításra szorul. Fontos, hogy ne csak nyilatkozati szinten maradjon a segítség, hanem valódi támogatást nyújtson a mindennapokban, és a családoknak kevesebbet kelljen költeniük ezekre az alapvető termékekre.”
Az Egyesült Királyságban és Cipruson a női higiéniai termékek áfája mindössze 5 százalék, Franciaországban 5,5 százalék, Hollandiában, Belgiumban és Portugáliában 6 százalék. Svájcban 7,7 százalékos az adóteher, de ott is tervezik a csökkentést, ahogy Spanyolországban is, ahol a jelenlegi 10 százalékos áfát 4 százalékra mérsékelnék. Az egyetlen ország Európában, ahol nincs áfa a tisztasági termékekre, Írország.
CSAK SAJÁT