Leállhat a Dacia-gyár az Euro 7 miatt

Valószínűtlen, hogy 2025 júliusáig sikerül átállni az új környezetvédelmi elvárásoknak megfelelő modellek gyártására.

Nagyon súlyos következményei lehetnek a romániai autógyártásra nézve az Euro 7-es kibocsátási szabályozás 2025-ös bevezetésének.Fotó: Agerpres

„Ha az Európai Bizottság kitart az Euro 7 szabvány 2025 júliusi kötelező bevezetése mellett, akkor nem készülünk el az új termékekkel. Ez egy jelzés, melyet az Európai Bizottságnak küldünk” – nyilatkozta az economica.net gazdasági hírportálnak Mihai Bordeanu, a Dacia délkelet-európai márkamenedzsere.

Véleménye szerint az EB-nek „romantikus elképzelése” van az új környezetvédelmi norma bevezetésének költségeiről. A testület autónként 200-300 euró többlettel számol a jelenlegi típusokhoz képest, míg a gyártók szerint kb. 2 ezer euróról van szó. „Amikor szakemberek, mérnökök mondanak egy dolgot, te azonban annak a tizedével számolsz, akkor a megközelítésed nem igazán realista. Fel kellene már ébredni” – mondja Bordeanu.

A gépkocsik árának megugrásánál nagyobb veszélyekkel is járhat az Euro 7 elhamarkodott bevezetése. „Véleményem szerint ez egy halva született terv. Nem csupán mi, a Dacia, mondjuk, hogy kénytelenek leszünk ideiglenesen bezárni az üzemeinket, hanem a Skoda és mások is. Nem szeretném bezárni a mioveni-i gyárat, hanem le kellene ülnünk átbeszélni a témát addig, amíg megértjük azt. A dolgokat nem lehet papíron elintézni, a való élet másmilyen” – mondja a szakember.

Korábban más autógyártók is élesen kritizálták az Európai Bizottságnak az autógyártás kizöldítését célzó terveit. „…nem hasznosak, költségesek, nem járnak előnyökkel az ügyfelek, nem járnak előnyökkel a környezet számára” – nyilatkozta az Euro 7-es normákról Carlos Tavares, a Stellantis csoport ügyvezető igazgatója.

Hasonló szellemben nyilatkozott Gerrit Marx, az Iveco vezérigazgatója, míg a Volkswagen képviselői azt mondták, üzemeket kell majd bezárniuk az Euro 7 miatt.

Kapcsolódók

Kimaradt?