Közel duplájára nőtt tavaly az európai fegyverimport

Az elmúlt öt évben az USA és az Európai Unió adta a világ fegyverexportjának közel kétharmadát.

Néhány év alatt jelentős mértékű átrendeződés zajlott le a nemzetközi fegyverkereskedelemben, derül ki a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) legfrissebb jelentéséből. A világ öt legnagyobb fegyverexportőre ugyanaz volt 2013 és 2017 között, mint a 2018-2022-es időszakban, azonban a súlyuk nagyban változott.F-35 Lightning vadászbombázó | Fotó: Wikipedia

Az első időintervallumban az USA és Oroszország emelkedtek ki a mezőnyből, előbbinek 33, utóbbinak 22 százalék volt a piaci részesedése. A 2018 utáni időszakban az Egyesült Államok 40 százalékra növelte a részesedését a világpiacon, míg az oroszok már csak 16 százalékkal járultak hozzá a globális fegyverexporthoz. Franciaország piaci részesedése 7,1 százalékról 11 százalékra nőtt, míg Kínáé és Németországé egyaránt csökkent, 6,3, illetve 6,1 százalékról 5,2, illetve 4,2 százalékra.

A Putyin-drukkerek számára kiábrándító lehet, ugyanakkor tény, hogy az orosz fegyverek iránti kereslet látványosan csökkent az elmúlt években, s az ukrajnai háború eddigi fejleményei garantáltan nem javítottak a Kreml hadiiparának az ázsióján. Az elmúlt öt évben az Európai Unió fegyverexportja is bőven meghaladta az oroszt, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Hollandia és Svédország együttes világpiaci részesedése 23,8 százalék volt.

Az orosz hadiipar tekintélyének a csökkenését jó illusztrálja, hogy tavaly az Egyesült Államoknak 1371 repülőgépre és helikopterre volt megrendelése, Franciaországnak 210-re, Olaszországnak 115-re, Kínának 94-re, Oroszországnak pedig mindössze 84-re.

Ami az importot illeti, a listavezető továbbra is India, azonban piaci részesedése 12 százalékról 11-re csökkent. 2018 és 2022 között Szaúd-Arábia a világpiacon értékesített fegyverek 9,6 százalékát vásárolta meg, Katar pedig a 6,4 százalékát. A tíz legnagyobb importőr között Ausztrália, Kína, Egyiptom, Dél-Korea, Pakisztán, Japán és az Egyesült Államok szerepel meg. A Top 20-ban szereplő országok közül 12-nek az USA volt a legnagyobb beszállítója, négynek Oroszország, egynek-egynek pedig Kína, Nagy-Britannia, Franciaország és Olaszország.

2013 és 2017 között még elenyésző mennyiségű külföldi fegyver került Ukrajnába, az azt követő ötéves periódusban azonban 2 százalékra nőtt a világpiaci részesedése, köszönhetően a háború kitörése után érkezett jelentős szállítmányoknak. A háborúban nem álló államok közül Katar kezdett nagybevásárlásba, 1,5 százalékról 6,4 százalékra emelkedett a részesedése a globális importból.

Szakértők szerint a globális fegyverpiac éves értéke meghaladja a 100 milliárd dollárt. Tavaly az európai országok fegyverimportja 93 százalékkal nőtt 2021-hez képest.

Kapcsolódók

Kimaradt?