Kolozsvári metró: komótosan dolgozgatnak, úgy, mintha nem lenne minimum másfél éves késésben a beruházás
Pár munkás tesz-vesz a szászfenesi építőtelepen, még hónapokig nem kezdődhet el a metróalagút fúrása.
Ha egy beruházást lehetséges lenne kivitelezni mellébeszéléssel, ködösítéssel és hazudozással, akkor a kolozsvári metró nem a 2031-es határidőre, hanem már jóval korábban elkészülne. Sajnos, nem lehet.
Emil Boc hosszú ideje rendszeresen hajtogatja, hogy a kolozsvári metró az előzetes ütemterv szerint halad, 2031-ben átadásra kerül majd. Legutóbb április 12-én, egy zilahi rendezvényen került elő ismét az unos-untig szajkózott mantra. „A munkálatok a metró projekt megvalósítását célzó általános ütemtervbe illeszkednek” – mondta a kolozsvári polgármester.
Boc állításával az a gond, hogy látványosan cáfolják a tények, sőt, az ellentmond a saját korábbi kijelentéseinek is.
„Az ásás a TBM-ek (alagútfúrásra használt fúróberendezés – szerk. megj.) indítási aknájában 2025 tavaszán, áprilisban kezdődik majd” – nyilatkozta január 7-én a helyi önkormányzat feje a Ziua de Clujnak. December végén a polgármester azt mondta, hogy „a vakondokat a jövő év elején fogják összeszerelni”, vakond alatt a metróalagút fúróberendezését értve.
A valóság, mint korábban is sokszor, ismét rácáfolt Boc állításaira. A kolozsvári beruházás számára Kínában legyártott TBM, melynek a fúrófeje 6,35 méter átmérőjű, december közepén érkezett meg szétszedve a szászfenesi építőtelepre. Bár már április második felében járunk, a berendezés méretes darabjai még mindig becsomagolva várják, hogy munkába állítsák őket, s nem valószínű, hogy az összeszerelés a közeljövőben elkezdődne.
Egy TBM fúróberendezés összeszerelése 3-4 hónapot vesz igénybe, közölte korábban a Maszol megkeresésére a nagy infrastrukturális beruházásokat monitorozó Pro Infrastructură Egyesület. Mielőtt az összeszerelés elkezdődne, nagyvolumenű földmunkával ki kell alakítani egy aknát, ahol a TBM elkezdi majd a munkát.
Csúszik a domb
Az akna kiásása 2024 novemberének végén kezdődött csak el, annak ellenére, hogy Emil Boc már június elején, a metróvonal majdani végállomásán bejelentette, elstartoltak a munkálatok. A földmunka néhány héten át folyt, nem túl nagy elánnal, majd leállt, ugyanis az építési terület melletti domb egy része állítólag megcsúszott.
A kivitelező úgy döntött, hogy a veszélyt 94 darab földbe süllyesztett, kb. 1 méter átmérőjű betonoszloppal semlegesíti. Márciusban hozzá is kezdtek a fúráshoz és az oszlopok kiöntéséhez a már megszokott komótos munkatempóban.
Április második hetének egyik munkanapján, amikor a helyszínen jártam, egy szál fúrógép és négy munkás volt látható a munkaterületen, utóbbiak közül egy hegesztett, kettő valamit diskurált, egy pedig tett-vett.
„Vagy 40 oszlopot már megcsináltak. Lassan haladnak, napi kettőt-hármat tudnak kifúrni, de el volt romolva a fúrógép, nemrég javították meg” – mondja egy idősödő szaki az építőtelep bejáratánál. Érdeklődésemre hozzáteszi, hogy az építőtelepen egyelőre nem sokan dolgoznak, főleg ázsiai vendégmunkások, s pár afrikai. A csuszamlás-veszélyesnek mondott dombon laikus szemmel nem fedeztem fel földmozgás nyomát, ami természetesen nem jelenti azt, hogy ne állna fenn a veszélye.
„Ha ezek ekkora pancserek, akkor a fél város össze fog dőlni, amikor nekiállnak fúrni az alagutat” – mondja egy egyetemi oktató geológus, arra utalva, hogy egy geotechnikai szempontból megfelelően előkészített beruházásnál nem kivitelezés közben jönnek rá, hogy egy adott terület földcsuszamlás-veszélyes.
Ha igaz volna, amit Boc állít, vagyis, hogy a beruházás nincs késésben, az azt jelentené, az ütemtervet úgy dolgozták ki, hogy abban 2024-ben bő öt hónapot, június eleje és november vége között, a semmittevésre szántak, az idei évre pedig bekalkulálták az előre nem látott földcsuszamlás miatti pluszmunkát.
A valóság az, hogy a 21 kilométeresre tervezett, több mint 2 milliárd euróba kerülő metró első, 8,8 kilométeres szakaszát 9 megállóval 2026 júniusának végéig kellene befejezni, ez a határidő szerepelt az országos helyreállítási tervben (PNRR). Ez nem azt jelenti, hogy kulcsrakész állapotban kellene lennie, az ütemterv csak a tartószerkezet kivitelezését írja elő az alagút és a megállók esetében is. Ugyancsak a PNRR szerint, az első szakasznak felerészben már a tavalyi év utolsó napján kész kellett volna lennie. Ehhez képest három és fél hónappal az 50 százalékos határidő lejárta után még el sem kezdődött a metróalagút fúrása, s jópár hónapig nem is fog, ideális esetben valamikor a nyár legvégén, az ősz elején kerülhet rá sor. Mindezen az sem változtat, hogy a beruházás elvesztette a 300 millió eurós PNRR-s finanszírozást, mert Bocék szabálytalanul folytatták le a közbeszerzési eljárást.
Amint az a kolozsvári önkormányzatnak a beruházás műszaki-gazdasági mutatóit aktualizáló, 2022. szeptember 22-én elfogadott határozatából kitűnik, a metrót 96 hónap, vagyis 8 év alatt kellene megépíteni. Ez az időtartam magába foglalja a tervezést és a kivitelezést. A kolozsvári városháza 2023. szeptember 1-én adta ki az utasítást a tervezés megkezdésére, akkor indult a visszaszámlálás. Azóta eltelt közel 20 hónap a 96-ból úgy, hogy a metróalagút fúrása el sem kezdődött, amikor a TBM-ek munkába állnak, legjobb esetben is legfeljebb 72 hónap lesz hátra a határidőig, de valószínű, hogy kevesebb.
Az első, 8,8 kilométeres szakasz kivitelezési munkálatainak az 50 százalékára 18 hónap volt előirányozva, 2025. január 1-től 2026. június 30-ig, ami azt jelenti, hogy az egészre 3 évet szántak. Mindez elmélet maradt, mivel a polgármesteri hivatal szerencsétlenkedése miatt a beruházás tendere kb. fél évet késett, ezért aztán a tervezés is jókora csúszással indult. Már csak bő 14 hónap van hátra a határidőig, amikorra el kellene készülnie 8,8 km metróalagútnak és 9 megállónak úgy, hogy még egy centimétert sem fúrtak ki az alagútból, s még hónapokig nem is fognak. Bármit is hord össze Boc, a tények azt mutatják, hogy a beruházás 1,5-2 éves késében van.
A polgármester olyat is mondott már, hogy miután összeszerelik a fúróberendezést, megy majd minden, mint a karikacsapás. Természetesen ez is messze áll az igazságtól. A Pro Infrastructură szerint a TBM-ek haladási sebessége, ha semmiféle műszaki probléma nem merül fel, talajtípustól függően, heti hat napon át napi 10-15 méter, a hetediken karbantartásra van szüksége.
Hibázdik 850 millió lej
A pénzügyek szintén azt mutatják, hogy a beruházás jókora késében van. Tavaly a kolozsvári önkormányzat 225 millió eurót, mintegy 900 millió lejt fizetett ki a kivitelezőnek, a török Gülermak vezette cégtársulásnak, aminek jelentős része előleg volt.
Idén 310 millió lej van elkülönítve a központi költségvetésben metró finanszírozására, ami a tavalyi összeggel együtt 1,21 milliárd lejt tesz ki. Igen ám, csakhogy a kolozsvári önkormányzat által 2022-ben elfogadott ütemterv szerint az beruházás első két évében a munkálatok ellenértéke 2,053 milliárd lej, vagyis nagyjából 850 millió lej hiányzik az előzetesen eltervezett összegből.
Kapcsolódó
Summa summarum, a metrón dolgozgatnak, a beruházás haladgat, mint a reumás csiga, lehet, hogy egyszer majd el is készül. Arra mérget vehetünk, hogy az az egyszer nem 2031-ben lesz.
CSAK SAJÁT