Kína visszafogta a magnéziumtermelést, heteken belül leállhat az autóipar

A magnézium fontos összetevője a gépkocsik gyártásához használt ötvözeteknek.

Mintha nem lenne elég az autóipart sújtó mikrochip-hiány, az ágazatot újabb súlyos válság fenyegeti. Ennek, a még csak most körvonalazódó krízisnek az oka a magnézium, pontosabban annak a hiánya.

A Financial Times információi szerint a Kínában tapasztalható energiahiány miatt a helyi vezetés úgy döntött, korlátozza az energiazabáló magnéziumtermelést, hogy ezáltal biztosítani tudja a lakosság villanyárammal és gázzal való ellátását. A Senhszi tartományban működő 50 magnéziumolvasztó közül 35 ideiglenesen leállt, a fennmaradó 15 pedig csökkentette a termelést.

Ez azért jelent globális léptékű problémát, mert Kína adja a világ magnéziumtermelésének 85 százalékát. Európa teljesen Kínára van utalva, onnan származik a kontinens ipara által felhasznált magnézium 95 százaléka. A kínai termelés visszaesése olyan mértékű, hogy azt a kisebb világpiaci szereplők, amilyen Oroszország és Izrael, nem tudják kompenzálni.

Két világszinten is jelentős, magnéziumtömböket gyártó vállalat, az amerikai Alcoa és a kanadai Matalco a közelmúltban bejelentette, hogy nyersanyag nélkül maradt, amit rövidesen egy sor iparág meg fog érezni. Ezek közé tartozik az autóipar és a repülőgépgyártás, a magnézium ugyanis lényeges összetevője az ezek által felhasznált alumínium ötvözeteknek.

A legutóbbi EU-csúcson Angela Merkel leköszönő német kancellár figyelmeztette a tagállamok vezetőit, hogy a magnéziumhiány miatt heteken belül leállhat az autóipar. Andrej Babis cseh miniszterelnök még drámaibban fogalmazott, azt mondta, hogy az autóipar katasztrófa előtt áll.

Az európai nagyipari vállalatokat tömörítő üzleti szövetségek tájékoztatása szerint a jelenlegi készletek november végéig elegendőek. A cégeknek az is gondot okoz, hogy a csökkenő készletek miatt a magnézium ára rohamosan emelkedik: az elmúlthónapban 75 százalékos drágulás következett be, a magnézium tonnája immár 9 ezer dollárnál többe kerül.

(Nyitókép: Agerpres)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?