Képtelenek vagyunk megépíteni uniós hitelből az ANL-s lakásokat

Nyolc év alatt a rendelkezésre álló pénznek csak a 36 százalékát használtuk fel, mindössze 63,6 millió eurót.

Lakásépítésre szánt hitelre vonatkozó szerződést kötött 2016-ban Románia az Európai Fejlesztési Bankkal (CEB). A bukaresti kormány 175 eurót kapott, vállalva, hogy 7000 lakást épít a pénzből. A pénz az Országos Lakásügynökséghez (ANL) került, a program teljes keretösszege pedig 250 millió volt, írja az economica.net.Fotó: Facebook/BNS

Az évek teltek, a program pedig, a Romániában megszokott módon, nem a terveknek megfelelően haladt. 2018 és 2021 között a lakásépítési költségek 42 százalékkal emelkedtek, ezért a rendelkezésre álló pénzből képtelenség lett volna 7000 lakást megépíteni. Ezért 2021-ben a kormány a hitelszerződés módosítását kérte, ami a határidő meghosszabbítását és a megépítendő lakások számának csökkentését jelentette.

A CEB belement a dologba, de egyúttal felére, 87,5 millió euróra csökkentette a hitelkeretet. A megépítendő lakások számát még nagyobb arányban, mindössze 1547-re csökkentették, az átadási határidőt pedig 2024 március 31-re módosították.

Amint az már a szerződés módosításakor borítékolható volt, a kormánynak az új határidőt sem sikerült teljesítenie, ezért ismételten halasztást kért. Március végéig, vagyis közel nyolc év alatt mindössze 63,3 millió eurót sikerült elkölteni, ami az eredetileg rendelkezésre álló összegnek mindössze a 36 százaléka, s természetesen a lakások sem készültek el. Időközben tovább nőttek az építési költségek, a 2021-es 549 euró/négyzetméterről 800 euró/négyzetméterre, mivel drágultak az építőanyagok, s nőttek a bérek az építőiparban.

A CEB újabb kétéves haladékot adott, vagyis 2026 márciusának végéig kell megépítenie az ANL-nek 1508 fiataloknak szánt- és 39 szolgálati lakást. Hátha ezúttal sikerülni fog.  

Kapcsolódók

Kimaradt?