Jóval drágább a földgáz idehaza, mint Nyugat-Európában
A háztartási fogyasztók ezt egyelőre nem érzik meg, de a központi költségvetés meg fogja.
A Bukaresti Árutőzsdén (BRM) a földgáz 44 százalékkal drágább, mint az amszterdami gáztőzsdén (TTF), írja a Hotnews. Korábban soha nem volt ekkora eltérés a két ár között.
Az Intelligens Energia Egyesület elemzéséből kiderül, hogy az év eleje óta a BRM-en 72 százalékkal emelkedett a gáz ára, míg a TTF-en csak 15 százalékkal drágult az energiahordozó.
„Bár a háztartási fogyasztók nem fognak többet fizetni a 0,31 lej/kWh-s hatósági árnál, az állami költségvetés meg fogja érezni, mivel kompenzálnia kell a hatósági ár és az ilyen árakon gázt vásároló szolgáltatók költségei közti különbséget” – olvasható a szakértőkből álló civil szervezet elemzésében.
A legrosszabbul az évi 50 ezer MWh-nál több földgázt felhasználó ipari fogyasztók járnak, mivel nekik semmiféle állami támogatás nem jár.
Az Intelligens Energia Egyesület szerint a dráguláshoz hozzájárult az is, hogy korlátozták a tározókból napi szinten kiemelhető földgáz mennyiségét, mivel így csökkent a kínálat a piacon. A fő ok azonban a kormány totojázása, mely bő másfél hónappal az árplafon határidejének lejárta előtt még mindig nem döntötte el, hogy április 1-től mi történjen az energetikai piacon.
Kapcsolódó
Ez a halogatás „blokkolta a piacot, mivel mindenki egy politikai döntésre vár, s nem mer földgázt eladni vagy vásárolni, csak rövid és nagyon rövid távra”. A szakmai civil szervezet szerint valószínű, hogy a gáz tőzsdei ára tovább emelkedik, mivel a meteorológusok az elkövetkező napokra is hideget jósolnak.