Hiába egyre forróbbak a nyarak, nem eszünk több fagylaltot
Ugyanakkor egyre népszerűbbek a minőségi, s ezért az átlagnál drágább kézműves termékek.
Romániában a fagylalt tipikus szezonális termék, az egyre forróbb nyarak pedig elméletileg kedveznek a fogyasztásnak. Ennek ellenére a hazai fagylaltgyártás leszálló ágon van, néhány év alatt mintegy harmadával csökkent.
A fagylaltgyártással foglalkozó cégek száma meghaladja a 270-et, ezek többsége kilencnél kevesebb személyt foglalkoztató mikrovállalkozás, írja a Ziarul Financiar. Tavaly 35,3 millió liter volt a hazai termelés, szinte ugyanannyi, mint egy évvel korábban. 2018-ban ennél sokkal többet, 50,2 millió litert állítottunk elő, s még egy évre rá is 41,4 millió liter volt a termelés.
Értékben nőtt a termelés, a 2018-as 85,1 millió euróról 90,8 millió euróra, ami azt jelenti, hogy a fagylalt jócskán megdrágult. A csúcsot 2022 jelentette, amikor az ágazati árbevétel 95,4 millió euró volt.
Miközben a termelés csökkent, a kereslet terén elmozdulás tapasztalható, egyre többen vásárolják a minőségi fagylaltokat.
„Romániában egyre nagyobb az érdeklődés a jobb minőségű, nagy figyelemmel kidolgozott receptek alapján készülő termékek iránt. 2024-ben a belső fogyasztás ezt a trendet követte, a prémium kategóriás termékeket a fogyasztók növekvő szegmense kereste” – nyilatkozták a Temes megyei Ice Dyp Balas képviselői.
„A fogyasztók egyre hozzáértőbbek és igényesebbek, a vágyuk, hogy eredeti és jó minőségű termékeket fogyasszanak, világosan látszik a fogyasztás alakulásában” – mondja Vlad Iliescu, a több kolozsvári és bukaresti fagylaltozót működtető ViceCream márkamenedzsere.
Romániában az egy főre eső éves fagylaltfogyasztás 3 liter körül van, ami jóval elmarad egy sor nyugat-európai állam (Olaszország, Spanyolország, Németország) átlagától.
CSAK SAJÁT