Helyreállítási terv: két és fél év alatt a keretösszeg 8 százalékát költöttük el

Ciolacuék szerint nagyón jól halad a PNRR. A valóság az, hogy 29,2 milliárd euróból 2,4 milliárdot használtunk fel.

A kormány folyamatosan diadalittas hangnemben kommunikál az országos helyreállítási tervről (PNRR), azonban ez egyáltalán nincs összhangban a valósággal.Fotó: gov.ro

A PNRR 518 reformot és célkitűzést tartalmaz, ezek megvalósítására a bukaresti kormány kötelezettséget vállalt, s a kifizetések feltélének minősülnek. Az Európai Bizottság adatai szerint jelen pillanatig ezekből 70-et teljesítettünk, ami 14 százalékos aránynak felel meg.

Két és fél év alatt ez igazán nem olyan teljesítmény, amivel dicsekedni lehetne, természetesen erről a 14 százalékról a Ciolacu-kabinet illetékesei mélyen hallgatnak.

Való igaz, vannak Romániánál gyengébben teljesítő országok is: Magyarország, Belgium, Hollandia és Svédország kereken 0 százalékon áll, Ciprus 5, Bulgária 7, Lengyelország pedig 12 százalékon. A képet árnyalja, hogy a holland, a belga és a svéd gazdaság számára nincs különösebb súlyuk az EU-tól a helyreállítási terv keretében érkező pénzeknek.

A régió országai közül Csehország a vállalásainak 19 százalékát teljesítette, Ausztria 25, Szlovákia 26, Szlovénia 27, Horvátország pedig 36 százalékát. A legjobban Franciaország (73 százalék), Dánia (46 százalék), Luxemburg (43 százalék) és Írország (38 százalék) áll.

Nem teljesítünk jól a rendelkezésre álló források felhasználásának tekintetében sem, írja a Ziarul Financiar.

A román helyreállítási terv keretösszege 29,2 milliárd euró, amiből az Európai Unió mostanáig kb. 9 milliárdot utalt át. A Pénzügyminisztérium adatai szerint az átutalt pénz nagy része még mindig a kincstár számláin van, ugyanis két és fél év alatt csupán 2,4 milliárd eurót költöttünk el. Ez az átutalt summának a 27, a keretösszegnek pedig alig valamivel több, mint 8 százaléka. Az első, 3,2 milliárd eurós részletet 2021 decemberében és 2022 januárjában kaptuk meg.

A közelmúltban Marcel Ciolacu kormányfő azt nyilatkozta, azért nem lehet csökkenteni a költségvetési hiányt, mert állni kell az uniós beruházások önrészét. Ami a PNRR-t illeti, az adatok fényében ez nem jelenthet túlságosan nagy terhet a büdzsé számára.

A PNRR-s beruházásokat legkésőbb 2026 augusztusáig kell befejezni ahhoz, hogy megkapják a teljes finanszírozást, az Európai Bizottság pedig egyértelművé tette, hogy a határidőt nem fogják kitolni. Egyes beruházások esetében korábbi határidőt szabtak, így például a kolozsvári metró első szakaszát 2026 júniusára kellene befejezni, ami teljes képtelenség, mivel még hozzá sem fogtak az építéséhez, s a közeljövőben nem is fognak.

Természetesen nem a kolozsvári metró az egyetlen beruházás, mely el fogja bukni a PNRR-s finanszírozást. A 12 hidrogénmeghajtású vonat beszerzésére elkülönített 105 millió euró is garantáltan elúszott, mivel a beszerzésükre kiírt közbeszerzési eljárás három alkalommal is sikertelenül zárult.

Kapcsolódók

Kimaradt?