Halaszthatják az e-ÁFA bevezetését, jelentette be a pénzügyminiszter
Marcel Boloș pénzügyminiszter szerdán az Economedia és a G4Media hírportálnak nyilatkozva elmondta, hogy lehetséges az e-ÁFA bevezetésének 6 hónappal történő elhalasztása 2025 januárjáig. Elmondta, hogy pénteken lesz a kormány utolsó ülése, amelyen a kabinet sürgősségi rendeletet adhat ki. A döntés előtt azonban még egyeztetnek a vállalkozói szféra képviselőivel.
Marcel Boloș pénzügyminiszter bejelentette annak lehetőségét, hogy 6 hónappal elhalasztják az elektronikus áfarendszer (e-ÁFA) bevezetését. Ugyanakkor hozzátette, hogy péntek az utolsó nap, amikor a kormány sürgősségi rendeletet adhat ki. A sebtében és valós társadalmi párbeszéd vagy közvita, illetve az érintettekkel lefolytatott érdemi párbeszéd nélkül elfogadott sürgősségi rendelet augusztus 1-jétől tette volna kötelezővé az e-ÁFA befizetést a vállalkozások számára.
Boloș miniszter most az Economediának és a G4Media-nak elmondta, hogy a halasztásról szóló döntést az üzleti szférával való konzultációt követően hozzák meg.
Amikor a múlt héten nyilvánosságra került az e-ÁFA befizetését kötelezővé tevő sürgősségi kormányrendelet, több könyvelői, tanácsadói és nagyvállalati szakmai szövetség panaszkodott az új jogszabály elfogadásának átláthatóságának hiánya miatt, de azért is, mert a vállalkozások számára megterhelő bürokráciát vezetne be.
A Romániai Könyvszakértők és Mérlegképes Könyvelők Testülete (CECCAR) a Hivatalos Közlönyben pénteken megjelent sürgősségi rendelet eltörlését kérte, mert szerintük az úgynevezett elektronikus áfára (e-TVA) vonatkozó szabályozás adott formában nem megfelelő.
A könyvelők szakmai szervezete Facebook-oldalán „nagy adóügyi cirkusznak” nevezte a kialakult helyzetet. Szerintük a köztisztviselők a saját felelősségükkel „bújócskáznak”, az adófizetőkre hárítják azt, amit nekik kellene elvégezniük, miközben az üzleti szférát adócsaló gyanúsítottként kezelik.
Marcel Boloș pénzügyminiszter szerdán elmondta, hogy a készülő kormányrendelet meghosszabbítja az áfa-különbözeti és a -befizetési nyilatkozatokra vonatkozó határidőket, ugyanakkor nem fogja felfüggeszteni vagy elhalasztani az egész mechanizmust.
„Hajlandóak vagyunk hat hónappal elhalasztani az adatszolgáltatás határidejét. A reformhoz való alkalmazkodás nehezebb. (…) Ez egy olyan időszak, amely alatt elemezzük az adónyilvántartásunk és az adóalanyok helyzete közötti eltéréseket, és tisztázzuk, hogy hol merülnek fel ezek az eltérések” – magyarázkodott a pénzügyminiszter.
Kedden Boloș kifejtette, az e-ÁFA a „fő eszközük” az ÁFA-különbözetek csökkentésére. „Az áfabefizetés tekintetében az Európai Unióban végzett számítások szerint példátlanul alacsony szinten vagyunk. Évente 35 milliárd lejnyi áfát nem szedünk be, amit az állami költségvetésbe kellene befizetni. Olyan intézkedéseket kell elfogadnunk, hogy a román államnak járó pénzt beszedhessük” – mondta. Hozzátette, ha az e-számla (e-factura) modulban a vállalkozók a helyes adatokat adták meg, és komolyan odafigyeltek az információk és adatok pontosságára, akkor őket „nem érheti meglepetés" - tette hozzá a miniszter.
CSAK SAJÁT